GDY CHOROBA MÓWI MI „STOP”

Z rozmów z klientami w moim gabinecie psychologicznym w Warszawie wynika, że wielu z nich trafiło na konsultacje pod wpływem refleksji, do których skłoniła ich choroba albo co najmniej objawy somatyczne. Konkretne historie są bardzo różne: rak zatrzymujący w biegu obiecującą karierę w korporacji, kłopoty z zajściem w ciążę poważnie utrudniające realizację „idealnego planu na życie”, nagły pobyt w szpitalu w okresie tuż przed długo wyczekiwanym urlopem albo po prostu wysypka, która nie wiedzieć czemu znów się zaostrzyła i nie pozwala się skupić.

W trakcie pierwszych spotkań pomocy psychologicznej, czy też wstępnych sesji psychoterapeutycznych, dowiaduję się, że choroba fizyczna zadziałała na mojego klienta jak swego rodzaju znak „stop” skłaniający go do zastanowienia się nad sobą i swoim trybem życia. Być może chodzi o nadmiar stresu? Problemy w radzeniu sobie z intensywnymi uczuciami? Trudności w stawianiu granic? Niemożliwe do zrealizowania oczekiwanie, by wszyscy w naszym otoczeniu byli z nas zadowoleni?

Tego wszystkiego dowiem się za jakiś czas, gdy w trakcie spotkań psychoterapeutycznych razem z klientem poszukamy w jego życiu nieco szerzej lub nieco głębiej przyczyn pojawiających się problemów. Zazwyczaj na początku psychoterapii sygnałem świadczącym o braku równowagi jest objaw fizyczny, który zatrzymuje uczestnika sesji w biegu i skłania do refleksji na temat swojego życia. Ta myśl często brzmi „Gdybym wcześniej zwrócił uwagę na siebie, swoje samopoczucie i zdrowie, być może by do tego nie doszło” i to ona sprawia, że klienci decydują się na wizytę u psychologa oraz na terapię.

Psychologia Warszawa

Mój gabinet terapeutyczny świadczy porady psychologiczne w zakresie pomocy w radzeniu sobie w sytuacji ciężkiej lub przewlekłej choroby. Terapię kieruję zarówno do osób cierpiących na takie schorzenia, jak i ich najbliższych, którym ciężko psychicznie poradzić sobie z zaistniałymi okolicznościami.

Nerwica

Nieco inną ścieżką trafiają do mnie ci klienci, którym lekarz lub nawet kilku lekarzy zasugerowało, że ich choroba ma podłoże przede wszystkim psychologiczne. Te osoby w pierwszej chwili dostrzegają wyłącznie fizyczne objawy choroby i skupiają na poszukiwaniu przyczyn somatycznych. Robią liczne badania, chodzą do specjalistów, zaczynają się leczyć. Dopiero później dowiadują się, że na pojawienie lub nasilenie się objawów choroby wpływ mogą mieć ich intensywne emocje, długotrwały stres w życiu, nierozwiązane konflikty. Gdy przychodzą na konsultacje psychologiczne, często jeszcze nie są pewni, czy sugestie rodziny i specjalistów mają sens. Dopiero z czasem przekonują się do korzystania z pomocy psychologicznej czy psychoterapii.

Wsparcie psychologiczne w długotrwałej i ciężkiej chorobie

Niektóre z chorób nie mają podłoża psychologicznego, ale w istotny sposób wpływają na stan naszej psychiki.

Tak się dzieje przede wszystkim ze schorzeniami, które są szczególnie ciężkie i takimi, które trwają bardzo długo. Pacjent w trakcie ich trwania ogromnie cierpi, często z wielu powodów jednocześnie: bólu, osłabienia, niepewności i lęku o siebie oraz swoich bliskich, utraty dotychczasowej sprawności, konieczności przerwania zwykle podejmowanych aktywności, skutków ubocznych przyjmowanych leków etc.

Psycholog podejmujący się pracy z osobą chorą może stać się jej towarzyszem i jednocześnie wsparciem. Spokojnym głosem, który pomoże się zrelaksować i zdystansować, uczy klienta, jak radzić sobie z bolesnymi doświadczeniami i emocjami wyprowadzającymi z równowagi. Pomocną dłonią, która podtrzyma na duchu w trudnych momentach, pomoże się wzmocnić w chwilach słabości, ale i zmobilizuje do walki, gdy zajdzie taka potrzeba. Dobry terapeuta będzie jednocześnie towarzyszem i partnerem w poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania – o sens, cel, przyszłość.

Dzięki korzystaniu z pomocy psychologicznej osoba ciężko chora może się wzmocnić i skuteczniej walczyć o swoje zdrowie oraz o to, by w przyszłości chorować jak najmniej, a jeśli wyzdrowienie nie jest możliwe i klient oraz jego bliscy konfrontują się z nadchodzącą śmiercią, wszyscy oni mogą podjąć kroki, by jak najlepiej wykorzystać czas, który jeszcze pozostał.

Wsparcie psychologiczne w długotrwałej i ciężkiej chorobie

Zachęcam do skorzystania ze świadczonej w moim gabinecie psychologicznym pomocy psychoterapeutycznej skierowanej do osób pozostających w ciężkiej i długotrwałej chorobie. Udzielone wsparcie terapeutyczne będzie przydatne zarówno choremu, jak i jego najbliższym. Dzięki właściwej opiece doświadczonego psychologa można zauważalnie zmniejszyć skutki psychiczne trudnych sytuacji zdrowotnych. Nie bez znaczenia jest także  takie wzmocnienie pacjenta, które wpłynie zarówno na jego wolę walki, jak i zwiększenie odporności na kolejne zaburzenia zdrowotne. W tym wypadku doskonałe efekty daje terapia indywidualna prowadzona w moim gabinecie terapeutycznym w Warszawie.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.