Rozwód z klasą?

 

Rozwód bardzo rzadko bywa pokojowym rozstaniem się dwojga ludzi, po którym są oni w stanie przyjaźnić się ze sobą i współpracować w sprawach, które tego wymagają (np. podejmując istotne decyzje dotyczące wychowywania wspólnych dzieci). Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, ale wymagają one od obojga rozwodzących się ze sobą małżonków sporego wysiłku i konsekwencji – opanowania pojawiających się intensywnych emocji, powstrzymania przed zachowaniami i słowami prowadzącymi do zaostrzania sytuacji, konsekwencji w trzymaniu się ustaleń na rzecz „pokojowego rozejścia się”.

Psycholog Warszawa cena

Na ogół, gdy zastanawiamy się nad rozwodem, chcemy rozstać się z klasą. Wierzymy, słusznie zresztą, że skoro kiedyś w przeszłości byliśmy dla siebie w małżeństwie bardzo ważni i bliscy sobie, jednak to, co nas łączyło, teraz minęło i jesteśmy dwojgiem bardzo oddalonych od siebie osób, to powinno być możliwe rozstanie się w sposób godny, spokojny, racjonalny. Rozwód „niemal idealny” czyli taki, po którym będziemy mogli patrzeć sobie w oczy, spotykać się ze sobą co jakiś czas, a nawet po pewnym czasie przedstawić byłą żonę czy byłego męża nowym partnerom. Taki, który nie zostawi w nas bolesnych ran, dojmującego żalu, poczucia krzywdy i niesprawiedliwości, a tylko smutek (bo rozwód, tak jak każde rozstanie z bardzo bliską osobą, w naturalny sposób wiąże się ze smutkiem).

 

Jednak mimo dobrych chęci, często ze strony obojga małżonków, rozstanie z klasą rzadko się udaje. „Dopadają nas” intensywne, trudne do wytrzymania i opanowania emocje – złość, żal, strach, poczucie bycia odrzuconą, poczucie krzywdy, wściekłość.

W głowie pojawiają się myśli, które podważają wcześniejsze wspólne ustalenia oraz nasz dotychczasowy sposób myślenia o sobie nawzajem i utrudniają dojście do porozumienia. Robimy rzeczy, których sami po sobie byśmy się nie spodziewali i za które później się wstydzimy.

 

Nawet jeśli sama sprawa rozwodowa przebiegnie w miarę pokojowo, to z byłym mężem lub byłą żoną zaczynamy się kłócić o kwestie związane z opieką nad dziećmi lub nie potrafimy się dogadać w sprawie podziału majątku. Zaczynamy sięgać po argumenty i zachowania, które sprawiają ból drugiej osobie, a ta w odpowiedzi zaczyna się bronić i kontratakować (po latach bycia ze sobą świetnie na ogół wiemy, jak uderzyć, by były partner cierpiał). Bolesna wojna wokół rozwodu się rozkręca. W wir wciągana jest dalsza rodzina, znajomi, przyjaciele. Z powodu naszej walki dodatkowo cierpią dzieci, którym przecież i tak nie jest łatwo dostosować się do nowej sytuacji – rodziców rozstających się ze sobą, nowego planu tygodnia i planu opieki nad nimi, zmiany mieszkania lub szkoły etc.

Profesjonaliści pomocni w czasie rozwodu

Z opisanych powyżej powodów w sytuacji około-rozwodowej warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, nie tylko najczęściej wtedy zatrudnianych adwokatów (którzy zadbają o to, byśmy „rozwiedli się bezpiecznie” czy też „nie przegrali a nawet wygrali w walce, jaką prowadzimy”), ale także takich profesjonalistów jak psychoterapeuta, psycholog, psycholog dziecięcy czy mediator. Na czym polega rola każdego z nich?

  • Psycholog i psychoterapeuta – pomoże rozwodzącym się osobom zrozumieć i poradzić sobie z emocjami, jakie w nieunikniony sposób się w nich pojawiają; opowie o mechanizmach psychologicznych, którym podlegają i które mogą wpływać na ich obecne oraz przyszłe życie; postara się, by mimo trudnego czasu rozwodu i rozstania, które ma miejsce, widzieli w sobie nadal ludzi, którzy byli bliscy i ważni dla siebie przez długi czas oraz by w przyszłości potrafili się ze sobą komunikować i współpracować w razie potrzeby, a może nawet żyć w przyjaźni. Rolą psychologa i psychoterapeuty jest wsparcie rozstających się osób w jak najlepszym zakończeniu relacji – takim, które pozostawi po sobie jak najmniej ran i będzie jak najmniej niszczące, a może nawet będzie źródłem zadowolenia, poczucia satysfakcji i siły.

 

  • Psycholog dziecięcy – doradzi, jak informację o rozstaniu przekazać dzieciom oraz jak wesprzeć dzieci w radzeniu sobie z sytuacją rozwodu rodziców – opowie o tym, jakich zachowań ze strony dzieci mogą się spodziewać, na co zwracać uwagę, co robić a czego raczej unikać.
Konsultacje psychologiczne Warszawa
  • Mediator – wesprze małżonków w tym, by dogadali się ze sobą w takich kwestiach jak ustalenia dotyczące czasu opieki nad dziećmi czy podział wspólnego majątku; rolą mediatora jest zadbanie o to, by interesy obu stron zostały uwzględnione i by wynik mediacji był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Jak wyglądają spotkania z psychologiem i psychoterapeutą?

 

W moim gabinecie psychologicznym w Warszawie proponuję rozstającym się parom spotkania psychoterapeutyczne, które trwają najczęściej 90 minut. Są one dłuższe niż sesje indywidualne, dzięki czemu każdy z małżonków ma wystarczająco dużo czasu dla siebie. Dbam o to, by na sesjach panowała równowaga – powstrzymuję próby zdominowania rozmowy przez którąkolwiek ze stron, dbam o sposób komunikacji i wyrażania emocji, w razie potrzeby wspieram i edukuję.

 

Częstotliwość sesji z psychologiem oraz ich liczba jest uzależniona od potrzeb rozstających się osób. Gdy pracuję z osobami rozwodzącymi się, najczęściej umawiam się na kilka spotkań, z możliwością zwiększenia liczby sesji lub powrócenia do nich po przerwie, gdyby zaszła taka potrzeba. Spotkania najczęściej odbywają się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W szczególnych sytuacjach, zwłaszcza w momentach kryzysowych, bardzo intensywnych emocjonalnie, gdy małżonkowie podejmują kluczowe dla siebie decyzje, możliwe są inne schematy częstotliwości i długości trwania spotkań z psychologiem, a także dodatkowe spotkania interwencyjne.

konsultacja

rodzinna

250

koszt

wizyty

90

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.