Rozwód z klasą?

 

Rozwód bardzo rzadko bywa pokojowym rozstaniem się dwojga ludzi, po którym są oni w stanie przyjaźnić się ze sobą i współpracować w sprawach, które tego wymagają (np. podejmując istotne decyzje dotyczące wychowywania wspólnych dzieci). Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, ale wymagają one od obojga rozwodzących się ze sobą małżonków sporego wysiłku i konsekwencji – opanowania pojawiających się intensywnych emocji, powstrzymania przed zachowaniami i słowami prowadzącymi do zaostrzania sytuacji, konsekwencji w trzymaniu się ustaleń na rzecz „pokojowego rozejścia się”.

Psycholog Warszawa cena

Na ogół, gdy zastanawiamy się nad rozwodem, chcemy rozstać się z klasą. Wierzymy, słusznie zresztą, że skoro kiedyś w przeszłości byliśmy dla siebie w małżeństwie bardzo ważni i bliscy sobie, jednak to, co nas łączyło, teraz minęło i jesteśmy dwojgiem bardzo oddalonych od siebie osób, to powinno być możliwe rozstanie się w sposób godny, spokojny, racjonalny. Rozwód „niemal idealny” czyli taki, po którym będziemy mogli patrzeć sobie w oczy, spotykać się ze sobą co jakiś czas, a nawet po pewnym czasie przedstawić byłą żonę czy byłego męża nowym partnerom. Taki, który nie zostawi w nas bolesnych ran, dojmującego żalu, poczucia krzywdy i niesprawiedliwości, a tylko smutek (bo rozwód, tak jak każde rozstanie z bardzo bliską osobą, w naturalny sposób wiąże się ze smutkiem).

Jednak mimo dobrych chęci, często ze strony obojga małżonków, rozstanie z klasą rzadko się udaje. „Dopadają nas” intensywne, trudne do wytrzymania i opanowania emocje – złość, żal, strach, poczucie bycia odrzuconą, poczucie krzywdy, wściekłość.

W głowie pojawiają się myśli, które podważają wcześniejsze wspólne ustalenia oraz nasz dotychczasowy sposób myślenia o sobie nawzajem i utrudniają dojście do porozumienia. Robimy rzeczy, których sami po sobie byśmy się nie spodziewali i za które później się wstydzimy.

Nawet jeśli sama sprawa rozwodowa przebiegnie w miarę pokojowo, to z byłym mężem lub byłą żoną zaczynamy się kłócić o kwestie związane z opieką nad dziećmi lub nie potrafimy się dogadać w sprawie podziału majątku. Zaczynamy sięgać po argumenty i zachowania, które sprawiają ból drugiej osobie, a ta w odpowiedzi zaczyna się bronić i kontratakować (po latach bycia ze sobą świetnie na ogół wiemy, jak uderzyć, by były partner cierpiał). Bolesna wojna wokół rozwodu się rozkręca. W wir wciągana jest dalsza rodzina, znajomi, przyjaciele. Z powodu naszej walki dodatkowo cierpią dzieci, którym przecież i tak nie jest łatwo dostosować się do nowej sytuacji – rodziców rozstających się ze sobą, nowego planu tygodnia i planu opieki nad nimi, zmiany mieszkania lub szkoły etc.

Profesjonaliści pomocni w czasie rozwodu

Z opisanych powyżej powodów w sytuacji około-rozwodowej warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, nie tylko najczęściej wtedy zatrudnianych adwokatów (którzy zadbają o to, byśmy „rozwiedli się bezpiecznie” czy też „nie przegrali a nawet wygrali w walce, jaką prowadzimy”), ale także takich profesjonalistów jak psychoterapeuta, psycholog, psycholog dziecięcy czy mediator. Na czym polega rola każdego z nich?

  • Psycholog i psychoterapeuta – pomoże rozwodzącym się osobom zrozumieć i poradzić sobie z emocjami, jakie w nieunikniony sposób się w nich pojawiają; opowie o mechanizmach psychologicznych, którym podlegają i które mogą wpływać na ich obecne oraz przyszłe życie; postara się, by mimo trudnego czasu rozwodu i rozstania, które ma miejsce, widzieli w sobie nadal ludzi, którzy byli bliscy i ważni dla siebie przez długi czas oraz by w przyszłości potrafili się ze sobą komunikować i współpracować w razie potrzeby, a może nawet żyć w przyjaźni. Rolą psychologa i psychoterapeuty jest wsparcie rozstających się osób w jak najlepszym zakończeniu relacji – takim, które pozostawi po sobie jak najmniej ran i będzie jak najmniej niszczące, a może nawet będzie źródłem zadowolenia, poczucia satysfakcji i siły.
  • Psycholog dziecięcy – doradzi, jak informację o rozstaniu przekazać dzieciom oraz jak wesprzeć dzieci w radzeniu sobie z sytuacją rozwodu rodziców – opowie o tym, jakich zachowań ze strony dzieci mogą się spodziewać, na co zwracać uwagę, co robić a czego raczej unikać.
Konsultacje psychologiczne Warszawa
  • Mediator – wesprze małżonków w tym, by dogadali się ze sobą w takich kwestiach jak ustalenia dotyczące czasu opieki nad dziećmi czy podział wspólnego majątku; rolą mediatora jest zadbanie o to, by interesy obu stron zostały uwzględnione i by wynik mediacji był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Jak wyglądają spotkania z psychologiem i psychoterapeutą?

W moim gabinecie psychologicznym w Warszawie proponuję rozstającym się parom spotkania psychoterapeutyczne, które trwają najczęściej 75 minut. Są one dłuższe niż sesje indywidualne, dzięki czemu każdy z małżonków ma wystarczająco dużo czasu dla siebie. Dbam o to, by na sesjach panowała równowaga – powstrzymuję próby zdominowania rozmowy przez którąkolwiek ze stron, dbam o sposób komunikacji i wyrażania emocji, w razie potrzeby wspieram i edukuję.

Częstotliwość sesji z psychologiem oraz ich liczba jest uzależniona od potrzeb rozstających się osób. Gdy pracuję z osobami rozwodzącymi się, najczęściej umawiam się na kilka spotkań, z możliwością zwiększenia liczby sesji lub powrócenia do nich po przerwie, gdyby zaszła taka potrzeba. Spotkania najczęściej odbywają się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W szczególnych sytuacjach, zwłaszcza w momentach kryzysowych, bardzo intensywnych emocjonalnie, gdy małżonkowie podejmują kluczowe dla siebie decyzje, możliwe są inne schematy częstotliwości i długości trwania spotkań z psychologiem, a także dodatkowe spotkania interwencyjne.

konsultacja

rodzinna lub pary

280

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.