Czym jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna to po prostu spotkanie z psychologiem i rozmowa z nim. Cel konsultacji zależy od tego, czego potrzebuje klient. Konsultacja psychologiczna może być jednorazowym spotkaniem lub kilkoma spotkaniami ze specjalistą wokół określonego tematu ważnego dla klienta. Konsultacja z psychologiem może też być wstępem do podjęcia przez klienta psychoterapii indywidualnej, terapii małżeńskiej (terapii pary), pracy z psychoterapeutą na rzecz wyjścia z kryzysu itp.

Celem konsultacji psychologicznej mogą być, między innymi:

  • porada, jak się zachować w określonej sytuacji (np. jak reagować, co mówić, czego unikać)
  • sprawdzenie, czy pomoc psychologiczna lub psychoterapia będą odpowiednią formą pracy z problemami klienta
  • uzyskanie informacji na temat pomocy świadczonej przez różnych specjalistów (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, neurolog), instytucje i miejsca
  • poszerzenie wiedzy dotyczącej problemów psychicznych i metod ich leczenia
  • ustalenie kontraktu psychoterapeutycznego, określenie celów, metod, czasu i zasad współpracy z psychologiem
Jak wygląda konsultacja z psychologiem?
Terapeuta Warszawa

Konsultacja psychologiczna to po prostu spotkanie z profesjonalistą, wykształconym w kierunku psychologii i/lub psychoterapii i na co dzień zajmującym się zdrowiem psychicznym. To także rozmowa z psychologiem na interesujący klienta temat. To klient decyduje, jakie problemy chce poruszyć w trakcie spotkania i co chce dzięki pomocy psychologicznej uzyskać. Psycholog może zadawać pytania, przedstawiać możliwości, jakimi dysponuje on i inni specjaliści (psychoterapeuta, psychiatra, pedagog, neurolog, terapeuta uzależnień) oraz proponować określone rozwiązania, ale to zawsze do klienta należy ostateczna decyzja, co zrobi.

Terapia psychologiczna

Umawiając się na termin spotkania, klient i psycholog wspólnie określają także na ogół czas trwania konsultacji. Może on być bardzo różny, w zależności od potrzeb klienta i metod pracy psychologa. Ja zwykle umawiam się na jedno lub dwa spotkania konsultacyjne trwające 50 minut, gdyż z mojego doświadczenia wynika, że na początku klienci zwykle potrzebują i chcą dużo opowiedzieć i często mają sporo pytań. W przypadku, gdy z pomocy psychologicznej korzysta więcej niż jedną osobą (para, rodzina) zwykle umawiam się na konsultacje 75 minutowe, dzięki czemu każdy z uczestników spotkania ma szansę się wypowiedzieć, przedstawić swój punkt widzenia, zapytać psychologa o interesujące go kwestie.

Zachęcam do wcześniejszego telefonicznego umawiania się na pierwsze spotkanie terapeutyczne. Określenie terminu pozwoli Wam spokojnie przygotować się do wizyty i określić własne oczekiwania w zakresie rozwiązania problemu. Moim klientom proponuję dwa typy wizyt: konsultację indywidualną i konsultację z parą (rodziną). Rodzaj wybranej pomocy psychologicznej uzależniony jest od Waszych oczekiwań, możliwości i rodzaju dotykających Was problemów.

Jak się przygotować do konsultacji psychologicznej?

Przygotowując się do spotkania z psychologiem warto zastanowić się nad odpowiedziami na te pytania:

  • Jaki jest Twój cel spotkania? Jakie są Twoje oczekiwania wobec konsultacji z psychologiem? I szerzej sprawę ujmując, czego oczekujesz od pomocy psychologicznej w ogóle? Potrzebujesz wskazówek dotyczących postępowania w konkretnej trudnej sytuacji? Zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii? Potrzebujesz sprawdzić, na czym polega praca z psychologiem i czy pomoc psychologiczna będzie odpowiednią formą pomocy w Twojej sytuacji?
  • Jakie pytania potrzebujesz zadać psychologowi? Zależy Ci na konkretnych technikach radzenia sobie z atakami paniki lub na sposobach zmniejszania poziomu stresu? Chcesz się dowiedzieć, czy to, co się z Tobą dzieje, wymaga pomocy specjalisty? Potrzebujesz sprawdzić, czy wybrany psycholog ma doświadczenie w pracy z depresją? Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dorosłej córce w czasie bolesnego rozwodu z mężem? Zastanawiasz się, czy psychoterapia humanistyczna będzie odpowiednią formą pomocy dla Ciebie? Chcesz zapytać psychologa o instytucje specjalizujące się w pomocy osobom o określonych trudnościach, by móc wesprzeć kogoś bliskiego?
  • Jakie ważne informacje o sobie lub swojej sytuacji życiowej chcesz przekazać psychologowi na pierwszym spotkaniu? Co jest istotne, bo wpływa na Twoje funkcjonowanie? Co nie powinno wam umknąć? O czym warto, by wiedział psychoterapeuta, jeśli ma dobrze ocenić sytuację i jak najskuteczniej Ci pomóc? Twoje otoczenie może utrudniać korzystanie z pomocy psychologicznej lub z psychoterapii? Oprócz problemów w relacjach masz poważne kłopoty z alkoholem lub marihuaną? Nie stać cię na korzystanie z prywatnej pomocy psychologicznej, więc potrzebujesz znaleźć inne bezpłatne możliwości?

Zaufaj mojej wiedzy i doświadczeniu

Podsumowując temat przygotowywania się do konsultacji z psychologiem: Jeśli masz konkretny cel, określone potrzeby albo specyficzne wyobrażenia na temat waszego spotkania i pomocy psychologicznej w ogóle, na pewno warto o tym powiedzieć. Jeśli jakaś specyficzna wiedza na Twój temat może pomóc psychologowi skuteczniej działać, warto to nazwać. Psycholog też człowiek. W ograniczonym czasie jednego lub nawet kilku spotkań konsultacyjnych może się nie domyślić, jeśli mu nie powiesz. Skuteczność pomocy psychologicznej, z której decydujesz się korzystać, w znacznym stopniu zależy także od Ciebie.

Zaufaj mojej wiedzy i doświadczeniu. Jestem otwarta na Twoje problemy i gotowa nieść skuteczną pomoc terapeutyczną. Tworzę warunki, w których konsultacja psychologiczna przebiega w sposób przyjazny dla Klientów. Psychoterapia przeprowadzona przeze mnie w gabinecie terapeutycznym w Warszawie pomoże skutecznie rozwiązać nurtujący Cię problem.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

konsultacja

rodzinna lub pary

280

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.