Czym jest konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna to po prostu spotkanie z psychologiem i rozmowa z nim. Cel konsultacji zależy od tego, czego potrzebuje klient. Konsultacja psychologiczna może być jednorazowym spotkaniem lub kilkoma spotkaniami ze specjalistą wokół określonego tematu ważnego dla klienta. Konsultacja z psychologiem może też być wstępem do podjęcia przez klienta psychoterapii indywidualnej, terapii małżeńskiej (terapii pary), pracy z psychoterapeutą na rzecz wyjścia z kryzysu itp.

Celem konsultacji psychologicznej mogą być, między innymi:

  • porada, jak się zachować w określonej sytuacji (np. jak reagować, co mówić, czego unikać)
  • sprawdzenie, czy pomoc psychologiczna lub psychoterapia będą odpowiednią formą pracy z problemami klienta
  • uzyskanie informacji na temat pomocy świadczonej przez różnych specjalistów (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, neurolog), instytucje i miejsca
  • poszerzenie wiedzy dotyczącej problemów psychicznych i metod ich leczenia
  • ustalenie kontraktu psychoterapeutycznego, określenie celów, metod, czasu i zasad współpracy z psychologiem
Jak wygląda konsultacja z psychologiem?
Terapeuta Warszawa

Konsultacja psychologiczna to po prostu spotkanie z profesjonalistą, wykształconym w kierunku psychologii i/lub psychoterapii i na co dzień zajmującym się zdrowiem psychicznym. To także rozmowa z psychologiem na interesujący klienta temat. To klient decyduje, jakie problemy chce poruszyć w trakcie spotkania i co chce dzięki pomocy psychologicznej uzyskać. Psycholog może zadawać pytania, przedstawiać możliwości, jakimi dysponuje on i inni specjaliści (psychoterapeuta, psychiatra, pedagog, neurolog, terapeuta uzależnień) oraz proponować określone rozwiązania, ale to zawsze do klienta należy ostateczna decyzja, co zrobi.

Terapia psychologiczna

Umawiając się na termin spotkania, klient i psycholog wspólnie określają także na ogół czas trwania konsultacji. Może on być bardzo różny, w zależności od potrzeb klienta i metod pracy psychologa. Ja zwykle umawiam się na jedno lub dwa spotkania konsultacyjne trwające 50 minut, gdyż z mojego doświadczenia wynika, że na początku klienci zwykle potrzebują i chcą dużo opowiedzieć i często mają sporo pytań. W przypadku, gdy z pomocy psychologicznej korzysta więcej niż jedną osobą (para, rodzina) zwykle umawiam się na konsultacje 75 minutowe, dzięki czemu każdy z uczestników spotkania ma szansę się wypowiedzieć, przedstawić swój punkt widzenia, zapytać psychologa o interesujące go kwestie.

Zachęcam do wcześniejszego telefonicznego umawiania się na pierwsze spotkanie terapeutyczne. Określenie terminu pozwoli Wam spokojnie przygotować się do wizyty i określić własne oczekiwania w zakresie rozwiązania problemu. Moim klientom proponuję dwa typy wizyt: konsultację indywidualną i konsultację z parą (rodziną). Rodzaj wybranej pomocy psychologicznej uzależniony jest od Waszych oczekiwań, możliwości i rodzaju dotykających Was problemów.

Jak się przygotować do konsultacji psychologicznej?

Przygotowując się do spotkania z psychologiem warto zastanowić się nad odpowiedziami na te pytania:

  • Jaki jest Twój cel spotkania? Jakie są Twoje oczekiwania wobec konsultacji z psychologiem? I szerzej sprawę ujmując, czego oczekujesz od pomocy psychologicznej w ogóle? Potrzebujesz wskazówek dotyczących postępowania w konkretnej trudnej sytuacji? Zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii? Potrzebujesz sprawdzić, na czym polega praca z psychologiem i czy pomoc psychologiczna będzie odpowiednią formą pomocy w Twojej sytuacji?
  • Jakie pytania potrzebujesz zadać psychologowi? Zależy Ci na konkretnych technikach radzenia sobie z atakami paniki lub na sposobach zmniejszania poziomu stresu? Chcesz się dowiedzieć, czy to, co się z Tobą dzieje, wymaga pomocy specjalisty? Potrzebujesz sprawdzić, czy wybrany psycholog ma doświadczenie w pracy z depresją? Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dorosłej córce w czasie bolesnego rozwodu z mężem? Zastanawiasz się, czy psychoterapia humanistyczna będzie odpowiednią formą pomocy dla Ciebie? Chcesz zapytać psychologa o instytucje specjalizujące się w pomocy osobom o określonych trudnościach, by móc wesprzeć kogoś bliskiego?
  • Jakie ważne informacje o sobie lub swojej sytuacji życiowej chcesz przekazać psychologowi na pierwszym spotkaniu? Co jest istotne, bo wpływa na Twoje funkcjonowanie? Co nie powinno wam umknąć? O czym warto, by wiedział psychoterapeuta, jeśli ma dobrze ocenić sytuację i jak najskuteczniej Ci pomóc? Twoje otoczenie może utrudniać korzystanie z pomocy psychologicznej lub z psychoterapii? Oprócz problemów w relacjach masz poważne kłopoty z alkoholem lub marihuaną? Nie stać cię na korzystanie z prywatnej pomocy psychologicznej, więc potrzebujesz znaleźć inne bezpłatne możliwości?

Zaufaj mojej wiedzy i doświadczeniu

Podsumowując temat przygotowywania się do konsultacji z psychologiem: Jeśli masz konkretny cel, określone potrzeby albo specyficzne wyobrażenia na temat waszego spotkania i pomocy psychologicznej w ogóle, na pewno warto o tym powiedzieć. Jeśli jakaś specyficzna wiedza na Twój temat może pomóc psychologowi skuteczniej działać, warto to nazwać. Psycholog też człowiek. W ograniczonym czasie jednego lub nawet kilku spotkań konsultacyjnych może się nie domyślić, jeśli mu nie powiesz. Skuteczność pomocy psychologicznej, z której decydujesz się korzystać, w znacznym stopniu zależy także od Ciebie.

Zaufaj mojej wiedzy i doświadczeniu. Jestem otwarta na Twoje problemy i gotowa nieść skuteczną pomoc terapeutyczną. Tworzę warunki, w których konsultacja psychologiczna przebiega w sposób przyjazny dla Klientów. Psychoterapia przeprowadzona przeze mnie w gabinecie terapeutycznym w Warszawie pomoże skutecznie rozwiązać nurtujący Cię problem.

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.