CHCĘ POMÓC MOJEMU DZIECKU

Nastoletnie i dorosłe dzieci bywają powodem zmartwień i niepokojów swoich rodziców, podobnie jak dzieci zupełnie małe. Tylko z pozoru bycie rodzicem nastoletniego czy też dorosłego dziecka wydaje się łatwiejsze niż bycie rodzicem maluszka. Nasze dziecko jest już samodzielne, uczy się lub studiuje, podejmuje istotne decyzje, szuka w życiu swojej drogi, nawiązuje bliskie relacje. Być może już od dawna samo zarabia na siebie albo samo jest już rodzicem. Ma też własne poglądy, plany na dalsze życie i grupę przyjaciół, z którymi się spotyka. Jednocześnie zdarza się, że sprawy z pozoru zupełnie dorosłego dziecka wciąż ogromnie absorbują myśli i czas rodziców, a jego życie wywołuje w nas mnóstwo emocji – i to nie szczęścia, dumy czy zadowolenia, ale niepokoju, lęku, smutku, żalu, zakłopotania, rozczarowania lub złości.

Jak psycholog może pomóc rodzicom i ich nastoletnim lub dorosłym dzieciom?

Psycholog lub psychoterapeuta mogą pomóc rodzicom oraz ich dzieciom (także dorosłym) w różny sposób, zależnie od potrzeb konkretnych rodziców, dzieci i całej rodziny. Generalnie możliwe są następujące warianty pomocy psychologicznej:

  • praca indywidualna z jednym z członków rodziny (jeśli trudności dotyczą przede wszystkim tej osoby), w formie sesji pomocy psychologicznej, psychoedukacji na konkretne tematy, dłuższego procesu psychoterapii indywidualnej;
  • praca z parą – najczęściej jest to para rodziców, która wspólnie z psychologiem w trakcie terapii małżeńskiej szuka lepszych niż dotychczasowe rozwiązań problemów, które pojawiły się w rodzinie (wiele problemów nastoletnich dzieci wynika tak naprawdę z trudności rodzinnych, zmiana następująca w rodzicach i ich relacji często sprawia, że problemy nastolatków się zmniejszają albo znikają);
  • praca z całą rodziną, czy jak mówią psychoterapeuci, z całym „systemem rodzinnym” to jest z osobami mieszkającymi pod wspólnym dachem (jeśli trudności dotyczą całej rodziny albo jeśli trudności jednej z osób wyraźnie wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania systemu rodzinnego) – tak zwana psychoterapia rodzinna, odbywana w regularnych, nieco dłuższych odstępach czasu.
Terapeuta psycholog
Poradnia zdrowia psychicznego Warszawa

Korzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty zwykle zaczyna się od spotkania konsultacyjnego, w którym uczestniczy jedna lub więcej osób. Członkowie rodziny opowiadają, co sprawiło, że zdecydowali się na konsultację z psychologiem, a ten proponuje możliwości pracy w danej sytuacji. Często się zdarza, że praca indywidualna z jednym z członków rodziny łączona jest z pracą z parą lub z pracą systemową z całą rodziną (w różnych schematach czasowych, np. raz w tygodniu sesja psychoterapii indywidualnej z dorastającym dzieckiem, raz na 4-5 tygodni dodatkowa sesja terapii rodzinnej lub dodatkowe spotkanie z dzieckiem i rodzicem).

Jakakolwiek praca psychologa lub psychoterapeuty z osobą niepełnoletnią zawsze powinna być poprzedzona rozmową z jego rodzicem lub rodzicami, w trakcie której dany specjalista wyjaśnia, na czym będzie polegała jego praca z dzieckiem, a rodzic wyraża zgodę na taką formę pomocy psychologicznej.

Dodatkowo później, jeśli praca psychologa lub psychoterapeuty z dzieckiem trwa dłużej, co jakiś czas organizowane są wspólne spotkania z dzieckiem i rodzicem (rodzicami), na których rodzice informowani są o postępach pracy i ewentualnie proszeni o wsparcie lub współpracę w jakimś zakresie.

Jakie mogą być tematy konsultacji psychologicznych rodzica nastolatka lub młodej osoby dorosłej?

Tematem konsultacji z psychologiem może stać się wszystko, co dotyczy sfery psychicznego funkcjonowania człowieka, a co z punktu widzenia klienta (w tym przypadku rodzica) jest mu potrzebne lub interesujące. Niektóre z tematów, jakie dotychczas omawiałam na konsultacjach psychologicznych oraz w trakcie psychoterapii indywidualnej i terapii par były następujące:

  • Co jest normą a co problemem? Czy zachowania, które mnie niepokoją, to powód do zmartwień i namawiania syna na psychoterapię czy też zwyczajny element dorastania i odseparowywania się od rodziców?
  • Jak mądrze stawiać granice? Czego i w jakich sytuacjach zabraniać? Czy i jak karać? Po co naszym dorastającym dzieciom i nam są granice?
  • Czy jestem złą matką / ojcem? Jak sobie radzić, jeśli zdarza mi się krzyczeć na dziecko? Co robić w momentach bezsilności i wyczerpania? Jak naprawić sytuację, jeśli zrobiłem coś, czego żałuję?
  • Jak sobie radzić z natłokiem zadań i brakiem czasu? Chcę być dobrym rodzicem, obecnym w życiu moich dzieci, ale jednocześnie utrzymuję całą rodzinę i muszę pracować w kilku miejscach. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji?
  • Jak wesprzeć dorastające dziecko w bardzo trudnej sytuacji – podczas rozwodu rodziców, w nowej wymagającej szkole, podczas oraz pomiędzy epizodami depresji – nie wyręczając go i nie utrudniając mu usamodzielniania się oraz zdobywania umiejętności radzenia sobie w życiu?
  • Jak się ochronić przed zachowaniami dziecka, które mnie ranią? Czy mogę odmówić prośbie? Jak to zrobić, jednocześnie nie ryzykując utraty kontaktu z ukochanym dzieckiem lub wnukiem?
Psycholog w Warszawie

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, który wesprze Cię w trudach bycia rodzicem, zadzwoń. Zapraszam do mojego gabinetu psychoterapeutycznego w Warszawie.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

konsultacja

rodzinna

280

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.