CHCĘ POMÓC MOJEMU DZIECKU

Nastoletnie i dorosłe dzieci bywają powodem zmartwień i niepokojów swoich rodziców, podobnie jak dzieci zupełnie małe. Tylko z pozoru bycie rodzicem nastoletniego czy też dorosłego dziecka wydaje się łatwiejsze niż bycie rodzicem maluszka. Nasze dziecko jest już samodzielne, uczy się lub studiuje, podejmuje istotne decyzje, szuka w życiu swojej drogi, nawiązuje bliskie relacje. Być może już od dawna samo zarabia na siebie albo samo jest już rodzicem. Ma też własne poglądy, plany na dalsze życie i grupę przyjaciół, z którymi się spotyka. Jednocześnie zdarza się, że sprawy z pozoru zupełnie dorosłego dziecka wciąż ogromnie absorbują myśli i czas rodziców, a jego życie wywołuje w nas mnóstwo emocji – i to nie szczęścia, dumy czy zadowolenia, ale niepokoju, lęku, smutku, żalu, zakłopotania, rozczarowania lub złości.

Jak psycholog może pomóc rodzicom i ich nastoletnim lub dorosłym dzieciom?

Psycholog lub psychoterapeuta mogą pomóc rodzicom oraz ich dzieciom (także dorosłym) w różny sposób, zależnie od potrzeb konkretnych rodziców, dzieci i całej rodziny. Generalnie możliwe są następujące warianty pomocy psychologicznej:

  • praca indywidualna z jednym z członków rodziny (jeśli trudności dotyczą przede wszystkim tej osoby), w formie sesji pomocy psychologicznej, psychoedukacji na konkretne tematy, dłuższego procesu psychoterapii indywidualnej;
  • praca z parą – najczęściej jest to para rodziców, która wspólnie z psychologiem w trakcie terapii małżeńskiej szuka lepszych niż dotychczasowe rozwiązań problemów, które pojawiły się w rodzinie (wiele problemów nastoletnich dzieci wynika tak naprawdę z trudności rodzinnych, zmiana następująca w rodzicach i ich relacji często sprawia, że problemy nastolatków się zmniejszają albo znikają);
  • praca z całą rodziną, czy jak mówią psychoterapeuci, z całym „systemem rodzinnym” to jest z osobami mieszkającymi pod wspólnym dachem (jeśli trudności dotyczą całej rodziny albo jeśli trudności jednej z osób wyraźnie wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania systemu rodzinnego) – tak zwana psychoterapia rodzinna, odbywana w regularnych, nieco dłuższych odstępach czasu.
Terapeuta psycholog
Poradnia zdrowia psychicznego Warszawa

Korzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty zwykle zaczyna się od spotkania konsultacyjnego, w którym uczestniczy jedna lub więcej osób. Członkowie rodziny opowiadają, co sprawiło, że zdecydowali się na konsultację z psychologiem, a ten proponuje możliwości pracy w danej sytuacji. Często się zdarza, że praca indywidualna z jednym z członków rodziny łączona jest z pracą z parą lub z pracą systemową z całą rodziną (w różnych schematach czasowych, np. raz w tygodniu sesja psychoterapii indywidualnej z dorastającym dzieckiem, raz na 4-5 tygodni dodatkowa sesja terapii rodzinnej lub dodatkowe spotkanie z dzieckiem i rodzicem).

Jakakolwiek praca psychologa lub psychoterapeuty z osobą niepełnoletnią zawsze powinna być poprzedzona rozmową z jego rodzicem lub rodzicami, w trakcie której dany specjalista wyjaśnia, na czym będzie polegała jego praca z dzieckiem, a rodzic wyraża zgodę na taką formę pomocy psychologicznej.

Dodatkowo później, jeśli praca psychologa lub psychoterapeuty z dzieckiem trwa dłużej, co jakiś czas organizowane są wspólne spotkania z dzieckiem i rodzicem (rodzicami), na których rodzice informowani są o postępach pracy i ewentualnie proszeni o wsparcie lub współpracę w jakimś zakresie.

Jakie mogą być tematy konsultacji psychologicznych rodzica nastolatka lub młodej osoby dorosłej?

Tematem konsultacji z psychologiem może stać się wszystko, co dotyczy sfery psychicznego funkcjonowania człowieka, a co z punktu widzenia klienta (w tym przypadku rodzica) jest mu potrzebne lub interesujące. Niektóre z tematów, jakie dotychczas omawiałam na konsultacjach psychologicznych oraz w trakcie psychoterapii indywidualnej i terapii par były następujące:

  • Co jest normą a co problemem? Czy zachowania, które mnie niepokoją, to powód do zmartwień i namawiania syna na psychoterapię czy też zwyczajny element dorastania i odseparowywania się od rodziców?
  • Jak mądrze stawiać granice? Czego i w jakich sytuacjach zabraniać? Czy i jak karać? Po co naszym dorastającym dzieciom i nam są granice?
  • Czy jestem złą matką / ojcem? Jak sobie radzić, jeśli zdarza mi się krzyczeć na dziecko? Co robić w momentach bezsilności i wyczerpania? Jak naprawić sytuację, jeśli zrobiłem coś, czego żałuję?
  • Jak sobie radzić z natłokiem zadań i brakiem czasu? Chcę być dobrym rodzicem, obecnym w życiu moich dzieci, ale jednocześnie utrzymuję całą rodzinę i muszę pracować w kilku miejscach. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji?
  • Jak wesprzeć dorastające dziecko w bardzo trudnej sytuacji – podczas rozwodu rodziców, w nowej wymagającej szkole, podczas oraz pomiędzy epizodami depresji – nie wyręczając go i nie utrudniając mu usamodzielniania się oraz zdobywania umiejętności radzenia sobie w życiu?
  • Jak się ochronić przed zachowaniami dziecka, które mnie ranią? Czy mogę odmówić prośbie? Jak to zrobić, jednocześnie nie ryzykując utraty kontaktu z ukochanym dzieckiem lub wnukiem?
Psycholog w Warszawie

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, który wesprze Cię w trudach bycia rodzicem, zadzwoń. Zapraszam do mojego gabinetu psychoterapeutycznego w Warszawie.

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.