PSYCHOTERAPIA: TRUDNOŚCI W ZNALEZIENIU PARTNERA

Kwestie związane z budowaniem i utrzymywaniem relacji z bliskimi osobami są chyba najczęściej poruszanym przez moich klientów tematem na sesjach konsultacji psychologicznych i sesjach psychoterapii. Wiele z osób przychodzących do psychologów i psychoterapeutów boryka się z trudnościami w znalezieniu partnera – osoby, która nie tylko będzie atrakcyjna pod wieloma względami, ale z którą będą chcieli dzielić życie we wszystkich jego aspektach i także takiej, z którą będą się czuć bezpiecznie, stworzą stabilną i bliską relację na długie lata.

Momenty, w których „utykamy”, szukając partnera

Wysiłki osób szukających partnera na ogół zatrzymują się w jednym określonym momencie, jak gdyby „utykali” oni na pewnym etapie budowania relacji. Niektórzy z moich klientów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie potrafią nawiązać relacji i mimo osiągnięcia wieku, w którym mogliby już dawno zakładać rodzinę oraz planów czy marzeń związanych ze stanem małżeńskim oraz dziećmi, wciąż są singlami. Inni wciąż wiążą się z „niewłaściwymi” osobami, co przysparza im cierpienia – są traktowani przedmiotowo i wykorzystywani na różne sposoby, związują się z osobami nadmiernie zależnymi albo nadmiernie zdystansowanymi, budują kolejne relacje z osobami uzależnionymi albo stosującymi przemoc, o czym dowiadują się za każdym razem zbyt późno. Jeszcze inni nawiązują relacje dające dobre perspektywy na przyszłość, ale nie potrafią się w nich odnaleźć – być naprawdę blisko, otwarcie mówić o sobie, pozwolić sobie na czułość i ciepło, zrzucić „pancerz”, który noszą na co dzień i pokazują na zewnątrz. W konsekwencji prowadzi to do tego, że odchodzą, prowokują partnera do odejścia albo latami tkwią w relacji pełnej dystansu, będąc jednocześnie nieszczęśliwymi i samotnymi.

Długotrwałe doświadczanie podobnych trudności i wielokrotnie powtarzające się podobne do siebie historie i sytuacje mogą sprawiać, że po latach nie tylko coraz bardziej obawiamy się nawiązywania kolejnych relacji (w strachu przed „powtórkami z historii” i ponownym cierpieniem), a nawet rezygnujemy z jakichkolwiek działań, ale czasami także dodatkowo popadamy w różnego rodzaju problemy ze zdrowiem psychicznym – samotność i smutek mogą stopniowo przerodzić się w uporczywie obniżony nastrój i depresję oraz poczucie głębokiego braku sensu w życiu, a długotrwały lęk, strach i stres mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń nerwicowych. Warto temu zapobiegać, zwłaszcza jeśli dostrzegamy, że dzieje się z nami coś niepokojącego i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy psychologicznej albo też z dłużej trwającej psychoterapii indywidualnej.

Psycholog dla dorosłych

Psycholog, nawet najlepszy, niestety nie znajdzie nam partnera, ale posiadając wiedzę o osobowości klienta i pewien wpływ na jego działania, może być pomocny w poznaniu powodów samotności i wskazaniu drogi w kierunku zmiany dotychczasowego postępowania. A jeśli jest tak, że brak partnera nie zależy od nas i nie ma sposobu, by to zmienić, psycholog albo psychoterapeuta będzie w stanie nas wesprzeć w tym, by sobie z tym faktem poradzić – na nowo siebie zdefiniować, odnaleźć radość i sens w życiu, przejść przez okres „żałoby” po utraconych marzeniach.

Jak prowadzę psychoterapię z osobami, które mają trudności w znalezieniu partnera?

Z wszystkimi osobami, z którymi pracuję psychoterapeutycznie, umawiam się najpierw na spotkania konsultacyjne (spotkania pomocy psychologicznej), w trakcie których „oglądamy” problem, ustalamy cele, które klient chce osiągnąć i rozmawiamy o metodach pracy, jakimi dysponuję jako psycholog i psychoterapeutka. Więcej informacji o konsultacjach psychologicznych przeczytacie tutaj.

Później w trakcie całego procesu psychoterapii indywidualnej i także podczas poszczególnych sesji terapeutycznych prowadzonych w moim gabinecie psychologicznym w Warszawie to, co robimy, to przede wszystkim wspólnie staramy się:

Psychologa
  • zrozumieć, co się dzieje: na czym polega trudność, na jakim etapie poszukiwania bliskiej osoby klient się zatrzymuje, jak wygląda nawykowy schemat, który utrudnia znalezienie partnera, jakie emocje, myśli i zachowania składają się na nieadaptacyjny schemat;
  • określić przyczyny trudności: mam zbyt wysokie wymagania wobec drugiej osoby albo wobec siebie, nie lubię i nie potrafię prowadzić niezobowiązującej konwersacji towarzyskiej, powstrzymuję się przed działaniem, bo ogromnie boję się odrzucenia, wybieram partnerów, którzy są emocjonalnie zdystansowani, a może po prostu w moim otoczeniu jest bardzo mało osób, które mogłyby stworzyć ze mną dobraną parę;
  • znaleźć metody lepszego radzenia sobie – najczęściej jest to wspólne z psychoterapeutą poszukiwanie możliwości zmiany sposobu reagowania, nadawanie sytuacjom, jakie spotykają klienta, nowych znaczeń, uczenie się nowych reakcji emocjonalnych, wypróbowywanie nowych zachowań;
  • zastosować wypracowane wspólnie z psychoterapeutą rozwiązania w praktyce: początkowo w bezpiecznych warunkach pracy w gabinecie z psychologiem (wyobrażam sobie możliwości, ćwiczę w głowie, rysuję lub opisuję, odgrywam scenkę z terapeutą itp.), a następnie w świecie poza gabinetem psychologicznym (sprawdzając, czy to, co wymyśliliśmy w gabinecie oraz między sesjami rzeczywiście działa oraz ewentualnie wprowadzając potrzebne modyfikacje).

Psychoterapia w zakresie trudności w znalezieniu partnera pomoże w zrozumieniu powodów, dla których jesteś samotny. Skorzystaj z fachowej konsultacji psychologicznej lub psychoterapii w moim gabinecie. Razem sprawimy, że zrozumiesz powody obecnego stanu rzeczy i nauczysz się nowych metod, które pomogą radzić sobie w zakresie szukania partnera i utrzymania związku. Zapraszam do kontaktu telefonicznego

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.