PSYCHOTERAPIA: TRUDNOŚCI W ZNALEZIENIU PARTNERA

Kwestie związane z budowaniem i utrzymywaniem relacji z bliskimi osobami są chyba najczęściej poruszanym przez moich klientów tematem na sesjach konsultacji psychologicznych i sesjach psychoterapii. Wiele z osób przychodzących do psychologów i psychoterapeutów boryka się z trudnościami w znalezieniu partnera – osoby, która nie tylko będzie atrakcyjna pod wieloma względami, ale z którą będą chcieli dzielić życie we wszystkich jego aspektach i także takiej, z którą będą się czuć bezpiecznie, stworzą stabilną i bliską relację na długie lata.

Momenty, w których „utykamy”, szukając partnera

Wysiłki osób szukających partnera na ogół zatrzymują się w jednym określonym momencie, jak gdyby „utykali” oni na pewnym etapie budowania relacji. Niektórzy z moich klientów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie potrafią nawiązać relacji i mimo osiągnięcia wieku, w którym mogliby już dawno zakładać rodzinę oraz planów czy marzeń związanych ze stanem małżeńskim oraz dziećmi, wciąż są singlami. Inni wciąż wiążą się z „niewłaściwymi” osobami, co przysparza im cierpienia – są traktowani przedmiotowo i wykorzystywani na różne sposoby, związują się z osobami nadmiernie zależnymi albo nadmiernie zdystansowanymi, budują kolejne relacje z osobami uzależnionymi albo stosującymi przemoc, o czym dowiadują się za każdym razem zbyt późno. Jeszcze inni nawiązują relacje dające dobre perspektywy na przyszłość, ale nie potrafią się w nich odnaleźć – być naprawdę blisko, otwarcie mówić o sobie, pozwolić sobie na czułość i ciepło, zrzucić „pancerz”, który noszą na co dzień i pokazują na zewnątrz. W konsekwencji prowadzi to do tego, że odchodzą, prowokują partnera do odejścia albo latami tkwią w relacji pełnej dystansu, będąc jednocześnie nieszczęśliwymi i samotnymi.

Długotrwałe doświadczanie podobnych trudności i wielokrotnie powtarzające się podobne do siebie historie i sytuacje mogą sprawiać, że po latach nie tylko coraz bardziej obawiamy się nawiązywania kolejnych relacji (w strachu przed „powtórkami z historii” i ponownym cierpieniem), a nawet rezygnujemy z jakichkolwiek działań, ale czasami także dodatkowo popadamy w różnego rodzaju problemy ze zdrowiem psychicznym – samotność i smutek mogą stopniowo przerodzić się w uporczywie obniżony nastrój i depresję oraz poczucie głębokiego braku sensu w życiu, a długotrwały lęk, strach i stres mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń nerwicowych. Warto temu zapobiegać, zwłaszcza jeśli dostrzegamy, że dzieje się z nami coś niepokojącego i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy psychologicznej albo też z dłużej trwającej psychoterapii indywidualnej.

Psycholog dla dorosłych

Psycholog, nawet najlepszy, niestety nie znajdzie nam partnera, ale posiadając wiedzę o osobowości klienta i pewien wpływ na jego działania, może być pomocny w poznaniu powodów samotności i wskazaniu drogi w kierunku zmiany dotychczasowego postępowania. A jeśli jest tak, że brak partnera nie zależy od nas i nie ma sposobu, by to zmienić, psycholog albo psychoterapeuta będzie w stanie nas wesprzeć w tym, by sobie z tym faktem poradzić – na nowo siebie zdefiniować, odnaleźć radość i sens w życiu, przejść przez okres „żałoby” po utraconych marzeniach.

Jak prowadzę psychoterapię z osobami, które mają trudności w znalezieniu partnera?

Z wszystkimi osobami, z którymi pracuję psychoterapeutycznie, umawiam się najpierw na spotkania konsultacyjne (spotkania pomocy psychologicznej), w trakcie których „oglądamy” problem, ustalamy cele, które klient chce osiągnąć i rozmawiamy o metodach pracy, jakimi dysponuję jako psycholog i psychoterapeutka. Więcej informacji o konsultacjach psychologicznych przeczytacie tutaj.

Później w trakcie całego procesu psychoterapii indywidualnej i także podczas poszczególnych sesji terapeutycznych prowadzonych w moim gabinecie psychologicznym w Warszawie to, co robimy, to przede wszystkim wspólnie staramy się:

Psychologa
  • zrozumieć, co się dzieje: na czym polega trudność, na jakim etapie poszukiwania bliskiej osoby klient się zatrzymuje, jak wygląda nawykowy schemat, który utrudnia znalezienie partnera, jakie emocje, myśli i zachowania składają się na nieadaptacyjny schemat;
  • określić przyczyny trudności: mam zbyt wysokie wymagania wobec drugiej osoby albo wobec siebie, nie lubię i nie potrafię prowadzić niezobowiązującej konwersacji towarzyskiej, powstrzymuję się przed działaniem, bo ogromnie boję się odrzucenia, wybieram partnerów, którzy są emocjonalnie zdystansowani, a może po prostu w moim otoczeniu jest bardzo mało osób, które mogłyby stworzyć ze mną dobraną parę;
  • znaleźć metody lepszego radzenia sobie – najczęściej jest to wspólne z psychoterapeutą poszukiwanie możliwości zmiany sposobu reagowania, nadawanie sytuacjom, jakie spotykają klienta, nowych znaczeń, uczenie się nowych reakcji emocjonalnych, wypróbowywanie nowych zachowań;
  • zastosować wypracowane wspólnie z psychoterapeutą rozwiązania w praktyce: początkowo w bezpiecznych warunkach pracy w gabinecie z psychologiem (wyobrażam sobie możliwości, ćwiczę w głowie, rysuję lub opisuję, odgrywam scenkę z terapeutą itp.), a następnie w świecie poza gabinetem psychologicznym (sprawdzając, czy to, co wymyśliliśmy w gabinecie oraz między sesjami rzeczywiście działa oraz ewentualnie wprowadzając potrzebne modyfikacje).

Psychoterapia w zakresie trudności w znalezieniu partnera pomoże w zrozumieniu powodów, dla których jesteś samotny. Skorzystaj z fachowej konsultacji psychologicznej lub psychoterapii w moim gabinecie. Razem sprawimy, że zrozumiesz powody obecnego stanu rzeczy i nauczysz się nowych metod, które pomogą radzić sobie w zakresie szukania partnera i utrzymania związku. Zapraszam do kontaktu telefonicznego

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.