POMOC PSYCHOLOGICZNA PO BOLESNYM ROZSTANIU

 

Rozstanie z partnerem przeżywamy bardzo różnie. Niektórzy z nas widzą w rozstaniu jeden z największych kryzysów swojego życia, załamują się i długo nie potrafią podnieść. Inni odczuwają niespodziewaną ulgę i wolność. Nareszcie mogą robić to, na co zawsze mieli ochotę, nadrabiają „stracony czas”, intensywnie randkują, korzystają z używek, bawią się. Część z nas po rozstaniu z bliską osobą doświadcza licznych objawów somatycznych – chudną, cierpią na bezsenność, chorują. Jeszcze inni zaczynają intensywnie pracować, angażują się w liczne nowe projekty i spędzają w pracy tyle godzin, ile nigdy wcześniej, jakby ich zapał do pracy i wytrzymałość nie miały ograniczeń.

Terapia psychologiczna Warszawa

Naszemu otoczeniu może się wydawać, że świetnie sobie radzimy, a czasami wręcz po rozstaniu usłyszymy, że odżyliśmy. Znajomi widzą, że mamy energię do działania, odświeżamy kontakty towarzyskie, robimy remont w mieszkaniu. Jednocześnie we wnętrzu osoby, która w ostatnim okresie rozstała się z partnerem, na ogół szaleje burza. Burza uczuć, myśli, zadań, pomysłów i trosk. I jak to z burzą bywa, pełno w niej gwałtowności, zmian kierunku i sprzecznych tendencji powodujących zamęt a czasem wręcz spustoszenie.

Bez względu na sposób, w jaki reagujemy w pierwszym momencie oraz nieco później, rozstanie z partnerem, z którym byliśmy w poważnym związku (w tym oczywiście w związku małżeńskim), zawsze jest w jakiś sposób trudne, poruszające i stresujące. Jeśli byliśmy z drugą osobą w długotrwałej relacji, wiązaliśmy z nią istotne plany życiowe, angażowaliśmy się emocjonalnie, seksualnie, a często też materialnie, to rozstanie z nią wywiera na nas duży wpływ.

W takiej sytuacji, szczególnie gdy czujemy, że sami sobie nie radzimy a jednocześnie nie mamy wystarczającego wsparcia w naszym otoczeniu (rodzina, przyjaciele, inne bliskie osoby), możemy potrzebować skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. W trakcie konsultacji ze specjalistą, a jeśli potrzebna jest dłuższa praca, to w trakcie psychoterapii nauczymy się lepiej sobie radzić w tym trudnym okresie, poznamy metody skuteczniejszego postępowania z samymi sobą – swoimi emocjami, myślami i reakcjami. Zadbamy także o to, by rozstanie nie nadszarpnęło naszego poczucia własnej wartości i wiary w możliwości radzenia sobie. Spotkania z psychoterapeutą i korzystanie z pomocy psychologicznej mogą sprawić, że wyraźnie szybciej wrócimy do równowagi i dobrego funkcjonowania.

Zachęcam do skorzystania z usług, jakie oferuje mój gabinet psychologiczny w Warszawie. W ramach indywidualnej psychoterapii uczę klientów radzić sobie z trudnymi emocjami, uczuciami i reakcjami.

Kiedy pomoc psychologa lub psychoterapeuty jest szczególnie potrzebna?

Głównymi kryteriami tego, na ile sobie radzimy, jest nasze wewnętrzne samopoczucie oraz zewnętrzne funkcjonowanie w bliższym i dalszym otoczeniu. Jeśli ogromnie cierpimy, wyraźnie gorzej funkcjonujemy w wielu obszarach życia, trwa to już dość długo i mimo prób nie umiemy wrócić do równowagi czy w miarę dobrego stanu, na pewno warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychologicznej czy psychoterapii. Szeroki zakres pomocy w tym względzie oferuje nasza poradnia psychologiczna.

Wsparcie psychologa po rozstaniu z partnerem może być szczególnie potrzebne tym osobom, które:

  • nie mają wystarczającego wsparcia ze strony otoczenia (rodziny, przyjaciół, bliskich współpracowników, innych życzliwych osób) albo też otoczenie jest wobec nich bardzo wymagające i mocno oceniające („A nie mówiłam, że ten facet cię oszuka i porzuci? Sama jesteś sobie winna!”);
  • przeżywają kolejne rozstanie w ważnym związku lub kolejny rozwód (rozstanie możemy wtedy odbierać jako osobistą porażkę, przypisując sobie większość winy za to, co się stało);
  • zostały zdradzone, porzucone przez partnera (już samo rozstanie jest trudne, bycie osobą zdradzoną lub porzuconą jest dodatkowo ogromnie raniące, nadszarpuje nasze wewnętrzne poczucie stabilności i zaufanie do innych ludzi, ponoszone koszty psychologiczne są duże);
  • były od swojego partnera zależne w wielu obszarach funkcjonowania (np. finansowym, emocjonalnym, decyzyjnym, towarzyskim), w związku z czym rozstanie dodatkowo destabilizuje wiele sfer życia;
Pomoc psychologiczna po bolesnym rozstaniu
  • samodzielnie opiekują się małymi dziećmi lub dziećmi szczególnie wymagającymi, nie mogąc liczyć na wsparcie innych osób (bycie jedynym opiekunem małego dziecka, dziecka sprawiającego trudności lub chorego to dodatkowe ogromne obciążenie fizyczne, emocjonalne, czasowe i finansowe).

Jeśli któryś z powyższych punktów lub też kilka z nich Cię dotyczy i czujesz, że nie radzisz sobie samodzielnie z rozstaniem, warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej. Już nawet kilka sesji z psychologiem lub psychoterapeutą może Cię wzmocnić, pomóc zobaczyć sytuację w nowym świetle, wskazać jak zadbać o najważniejsze sprawy i skupić się na powrocie do równowagi psychicznej. Jeśli stan gorszego funkcjonowania i obniżonego samopoczucia będzie wymagał dłuższej pracy z psychologiem, możesz rozpocząć psychoterapię indywidualną.

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.