PSYCHOTERAPIA: PROBLEMY W KOMUNIKACJI Z INNYMI

Ludzie są istotami relacyjnymi. Potrzebujemy bliskości drugiego człowieka, a żeby tę bliskość sobie zapewnić, potrzebujemy się z tym drugim człowiekiem skomunikować. Tylko w przypadku maleńkich dzieci słowa nie są potrzebne. Natura sprawia, że rodzice opiekują się nimi i zaspokajają wszelkie ich potrzeby, choć niemowlęta nie znają jeszcze słów. W przypadku ludzi starszych jest zupełnie inaczej.

Centrum psychoterapi Warszawa

Umiejętność sprawnego komunikowania się jest nam potrzebna w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia: w relacjach zawodowych i prywatnych, gdy załatwiamy interesy, robimy zakupy, opisujemy lekarzowi objawy choroby, gdy przekazujemy dzieciom nasze umiejętności i wartości, gdy ustalamy warunki współpracy. Tę listę można by poszerzać niemal w nieskończoność. W niektórych sytuacjach wystarczają nam podstawowe umiejętności komunikacyjne, w innych potrzebujemy dużo większej biegłości czy wręcz finezji. Na pewno od problemów komunikacyjnych zaczyna się wiele naszych trudności, dlatego jeśli się pojawiają, warto nad nimi pracować.

W wielu sytuacjach dobrym miejscem do tego, by nabywać albo doskonalić umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi ludźmi, jest gabinet psychologiczny. W trakcie indywidualnych sesji wspólnie z psychologiem możemy dokładnie przyjrzeć się temu, co szwankuje, a następnie opracować plan poradzenia sobie z trudnościami. Sięgnąć po dostępne metody (np. techniki asertywności, techniki negocjacyjne, techniki autoprezentacji), znaleźć dla nich zastosowanie w naszej konkretnej sytuacji, przećwiczyć je z psychologiem w bezpiecznym otoczeniu gabinetu psychoterapeutycznego, a następnie, gdy jesteśmy do tego gotowi, także poza nim.

Jeśli problemem jest komunikacja w parze albo komunikacja w rodzinie, zachęcam do  skorzystania z terapii małżeńskiej lub umówienia się na sesje terapii rodzinnej. W trakcie sesji psycholog wspólnie z wszystkimi uczestnikami spotkania przyjrzy się temu, jak wygląda nasza komunikacja i zaproponuje możliwości pracy nad jej ulepszeniem. Tak samo jak w przypadku psychoterapii indywidualnej, tak i na terapii małżeńskiej czy rodzinnej może nam zaproponować zaproponować wiele narzędzi i ćwiczeń służących temu, byśmy się komunikowali lepiej.

Nad jakimi umiejętnościami komunikacyjnymi pracuję w trakcie psychoterapii?

Katalog umiejętności komunikacyjnych, nad którymi pracuję lub pracowałam ze swoimi klientami podczas sesji psychoterapii oraz w trakcie spotkań pomocy psychologicznej jest bardzo obszerny. Różne osoby z natury rzeczy mają bardzo różne trudności i także inne potrzeby. Dotychczas zajmowałam się między innymi następującymi zagadnieniami:

 • Dlaczego warto ze sobą rozmawiać? Jak rozmawiać? Jaki moment na rozmowę wybrać? Jakie sytuacje nie są korzystne dla przebiegu rozmowy i realizacji naszych celów?
 • Jak rozmawiać o czymś więcej niż o faktach? Jak nazywać uczucia i potrzeby? Jak rozmawiać o znaczeniu, wartościach, intencjach? Czy mężczyźni rozmawiają o emocjach i relacjach?
 • Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy? Jak rozmawiać o kłótniach dorosłych i o planowanym rozwodzie? Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?
 • Jak sprawić, by nastolatka mówiła nam prawdę? Co zrobić, by dorastające dziecko chciało z nami rozmawiać? Jak sprawić, by nastolatek usłyszał to, co mamy do powiedzenia?
 • Jak znaleźć równowagę między potrzebą rozmowy (i bliskości) po stronie jednego z partnerów w związku a potrzebą odizolowania się (i przestrzeni) u drugiego? Jak powstrzymać się od powtarzania klasycznego schematu w parze „ona goni – on ucieka”?
Warszawa psycholog
 • Co to jest redundancja i do czego nam jest potrzebna w komunikacji z innymi? Jak wiele różnych funkcji mogą odgrywać słowa i zdania? Ile znaczeń mogą mieć?
 • Jak odróżnić merytoryczne argumenty od wywierania nacisku? Jak sobie radzić z presją? Co zrobić, gdy rozmówca posługuje się aluzjami albo unika odpowiedzi?
Problemy w komunikacji z innymi
 • Jak sprawić, by nasze uczucia nie wpłynęły niekorzystnie na komunikację z partnerem? Jak się zdystansować i ostudzić emocje, gdy robi się zbyt gorąco (by nie powiedzieć za dużo, nie zadać bólu, którego nie sposób cofnąć)? Kiedy warto okazywać emocje?
 • Jak stawiać granice? Jak odmawiać, choć ktoś wywiera na mnie presję? Jak akceptować wsparcie bez poczucia winy?
 • Jak skutecznie argumentować na rzecz istotnego dla mnie przedsięwzięcia? Jak obronić się przed atakami i krytyką?
 • Jak wyrażać opinie? Jak przedstawiać swoje zdanie, gdy jest odmienne niż zdanie ogółu? Czy wyrażanie odmiennego zdania to „sprawianie problemów”?
 • Jak przedstawiać pracodawcy swoje oczekiwania, nie narażając się na ryzyko? – jak rozmawiać o podwyżce, awansie, wypłacie zaległego wynagrodzenia, nadgodzinach, delegacjach, szkoleniach
 • Jak rozmawiać na tematy intymne? – związane z seksem, cielesnością, przebytymi chorobami
 • Co jest trudnością komunikacyjną a co rzeczywistą różnicą zdań (różnicą wyznawanych wartości, konfliktem interesów, różnicą w ocenie szans i ryzyka)? Jak je od siebie odróżnić?
 • Kiedy nie ma sensu dalej prowadzić rozmowy? W jakich sytuacjach warto zrobić sobie przerwę? Jak to zrobić, by nie urazić rozmówcy?

Jeśli podejrzewasz, że problemy komunikacyjne dotyczą także ciebie i partnera albo też całej twojej rodziny, warto nad tym pracować i to jak najszybciej. Jeśli samodzielna praca nad komunikacją z partnerem albo z dziećmi nie daje efektów, warto wesprzeć się pomocą specjalistów – trenera umiejętności komunikacyjnych, psychologa, psychoterapeuty prowadzącego terapię małżeńską. Czasem niewiele potrzeba, by zapoczątkować zmianę, którą dalej sami rozwiniemy.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

konsultacja

rodzinna lub pary

280

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.