Kryzys – co jest normą a co problemem?

Kryzysy zdarzają się w życiu każdego człowieka. Dotyczą nas bez wyjątku, a niektóre z nich specjaliści uznają wręcz za kryzysy rozwojowe – to jest takie, dzięki którym dojrzewamy, przechodzimy do kolejnego etapu życia. Na ogół potrafimy się podnieść z kryzysu bez większego szwanku – mobilizujemy siły, odnajdujemy potrzebne zasoby w sobie lub w naszym otoczeniu i krok po kroku ruszamy naprzód. Patrząc wstecz uważamy często, że kryzys doprowadził do czegoś cennego – nabyliśmy nowe umiejętności, wyciągnęliśmy wnioski, wzmocniliśmy siebie w przekonaniu, że potrafimy sobie radzić z trudnościami. Kryzys okazuje się wtedy elementem rozwoju, potrzebnym do osiągnięcia dojrzałości.

Czasem jednak zdarzają się takie kryzysowe sytuacje i momenty w życiu, z którymi sobie nie radzimy – mimo licznych prób i podejmowanych wysiłków, jednoznacznego wsparcia bliskich, poszukiwań fachowej wiedzy w literaturze i innych dostępnych źródłach nie potrafimy sobie poradzić z tym, co się dzieje. Kryzys wydaje się nas przerastać. Cierpimy, dręczą nas uporczywe myśli lub intensywne emocje, nie jesteśmy w stanie działać, chociaż wiemy, jak to zrobić, albo mimo podejmowanych działań nic się nie zmienia. Męczymy się. Żyjemy w stanie ciągłego stresu. Zaczynamy mieć problemy ze snem. Nie potrafimy oderwać się od danej sprawy i wrócić do zwyczajnego funkcjonowania. Taka reakcja na kryzys może wymagać skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Jak pracuję z osobami w kryzysie?

Pracując psychologicznie z osobami, które znalazły się w kryzysowej sytuacji i nie potrafią sobie z nią poradzić samodzielnie czy też przy wsparciu najbliższego otoczenia, zwracam szczególną uwagę na to, by:

  • w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych – bezpieczeństwo to zawsze priorytet, a jeśli dzieje się coś, co może Ci zagrażać (np. myśli samobójcze, brak dachu nad głową lub środków do życia, zachowania agresywne, autoagresja, stany psychotyczne), to nie ruszamy dalej, dopóki nie mamy pewności, że jesteś bezpieczny;
  • mobilizować zasoby wewnętrzne oraz uczyć Cię, jak sięgać po zasoby zewnętrzne – chodzi przede wszystkim o szukanie Twoich mocnych stron i możliwości do wykorzystania, wskazywanie instytucji pomocowych przydatnych w danej sytuacji, dostarczanie wiedzy, ćwiczenie nowych umiejętności, zachęcanie do korzystania z dostępnego wsparcia;
  • pracować ze schematycznymi reakcjami, to jest utrwalonymi myślami, uczuciami i zachowaniami, utrudniającymi wydobycie się z kryzysu – wspólnie będziemy szukać możliwości zmiany, elastyczności, nowych rozwiązań i świeżych pomysłów;
Depresja Warszawa
  • skupiać się na tym, co aktualnie jest Tobie najbardziej potrzebne – czy chodzi o wsparcie i uspokojenie się, czy też potrzeba konkretnych podpowiedzi działań; jako że sytuacje kryzysowe i Twój stan mogą się dynamicznie zmieniać, to za każdym razem na początku spotkania będę Cię pytać o to, co jest potrzebne w danym momencie;
  • w razie potrzeby współpracować z Twoimi osobami bliskimi, czyli rodziną, przyjaciółmi czy partnerem – będę wyjaśniać, co się dzieje, proponować najlepsze sposoby reagowania, informować o dodatkowych możliwościach szukania pomocy w razie potrzeby.

Pomoc psychologiczna w czasie kryzysu a psychoterapia indywidualna

Zdarza się czasami, że pomoc psychologiczna w czasie kryzysu oraz psychoterapia indywidualna przenikają się ze sobą nawzajem. Po tym, jak klient poradzi sobie z kryzysem, którego doświadczał, może się okazać, że potrzebuje i chce podjąć psychoterapię indywidualną – to jest, że chce dalej pracować nad tym, jak reaguje, lepiej rozumieć emocje, których doświadcza, być bardziej świadomym siebie, podejmować lepsze niż do tej pory decyzje, nie doprowadzać do sytuacji, w których cierpi. W takiej sytuacji klient i psychoterapeuta mogą „renegocjować” umowę między sobą, dotyczącą pomocy psychologicznej tak, by objęła ona dalszą pracę – spokojniejszą, bardziej regularną i dłuższą pracę w formie psychoterapii indywidualnej, a nie jak do tej pory tylko pomoc psychologiczną w sytuacji kryzysowej.

Interwencja kryzysowa Warszawa

Jeśli psycholog zajmujący się wsparciem w kryzysie nie prowadzi psychoterapii (tak się zdarza w ośrodkach interwencji kryzysowej, z definicji nastawionych wyłącznie na pomoc w kryzysie), na pewno podpowie, jak i gdzie szukać odpowiedniej pomocy i dobrego specjalisty. Zachęcam także do skorzystania z moich usług – doświadczonego psychoterapeuty, który prowadzi zarówno pomoc psychologiczną w sytuacji kryzysowej, jak i terapię indywidualną.

Czasami mój klient, który jest uczestnikiem psychoterapii indywidualnej   długoterminowej, doświadcza w czasie jej trwania czegoś bardzo trudnego np. śmierci najbliższej osoby, zdrady ze strony partnera, poważnego urazu fizycznego lub ciężkiej choroby. W takich momentach psychoterapia staje się na jakiś czas wsparciem w kryzysie – moja pomoc jako psychologa skupia się na bezpieczeństwie i aktualnej sytuacji klienta, na tym, by zmobilizować wszelkie dostępne zasoby do radzenia sobie czy wskazać istniejące możliwości i potencjalne rozwiązania.

Zdarza się, że w takich kryzysowych momentach, psychoterapeuta i klient uzgadniają, że na sesję dodatkowo zapraszają kogoś z bliskich klienta (by bardziej go zaangażować i uzgodnić spójny sposób działania). Po tym, jak kryzys w życiu zostanie zażegnany, psychoterapia indywidualna wraca na swoje poprzednie, regularne tory.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.