PSYCHOTERAPIA: ZABURZENIA LĘKOWE, NERWICE, STRES, PSYCHOSOMATYKA

Współczesny świat pełen jest presji i wyzwań. Oczekujemy od siebie regularnych postępów, osiągania kolejnych sukcesów i docierania do coraz bardziej wyśrubowanych celów na wielu polach naszego funkcjonowania jednocześnie (praca, dom, aktywność fizyczna, hobby, rozwój osobisty, dbałość o zdrowie, aktywność społeczna i charytatywna). Szybkie tempo życia narzucane kulturowo i społecznie, przebywanie w dużych anonimowych zbiorowościach ludzi, a jednocześnie ogrom zadań, jakie przed sobą stawiamy – wszystko to prowadzi do rosnącego napięcia, niepokoju, stresu. Wielu z nas takiego poziomu presji utrzymującego się przez długi czas nie wytrzymuje fizycznie i psychicznie. Dlatego coraz więcej klientów trafia do lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, psychoterapeutów oraz lekarzy psychiatrów z różnego rodzaju zaburzeniami, u podłoża których leżą przyczyny psychologiczne, w tym przede wszystkim stres i lęk, oraz które często wiążą się z różnymi dolegliwościami somatycznymi (cielesnymi).

Potocznie takie problemy nazywamy nerwicami, jednak lekarze psychiatrzy oraz psycholodzy klasyfikują je współcześnie jako „zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną” i wyróżniają wśród nich wiele form, w tym fobie, ataki paniki, nerwicę natręctw, zaburzenia stresowe pourazowe czy zaburzenia adaptacyjne.

Zaburzenia lękowe

Jak się leczy zaburzenia lękowe (nerwice)?

Skuteczną formą leczenia większości zaburzeń lękowych jest psychoterapia, niekiedy uzupełniona o farmakoterapię. W moim gabinecie psychoterapeutycznym, w trakcie wstępnych konsultacji psychologicznych, przy wsparciu ze strony klienta rozpoznaję problem, a następnie proponuję dalszy sposób pracy – zwykle psychoterapię trwającą przez określony, nieco dłuższy czas. Jeśli to, co się dzieje, wymaga pomocy farmakologicznej, proponuję wizytę u lekarza psychiatry, który pomoże klientowi dobrać odpowiednie leki, ustalić dawki, a następnie będzie monitorował ich skuteczność i potrzebę korzystania z nich. Jeśli wskazane będzie wykonanie dodatkowych badań, zalecę kontakt z innymi specjalistami – lekarzem pierwszego kontaktu, lekarzem określonej specjalności (np. zanim zaczniemy na psychoterapii zajmować się uporczywym bólem głowy klienta, trzeba wykluczyć wszelkie możliwe fizyczne przyczyny bólu).

W trakcie psychoterapii z klientami cierpiącymi z powodu różnego rodzaju zaburzeń związanych z lękiem lub stresem (potocznie zwanych nerwicami) zajmuję się tym, aby:

 • złagodzić objawy – zanim uda się rozpocząć pogłębioną pracę psychoterapeutyczną, często w pierwszej kolejności trzeba się zająć najbardziej uciążliwymi dla klienta objawami; psycholog proponuje klientowi różnego rodzaju metody radzenia sobie, uczy konkretnych technik, zachęca do ich wypróbowywania (także w gabinecie psychologicznym);
 • rozpoznać przyczyny problemów klienta – zidentyfikować sytuacje, w których objawy się nasilają a samopoczucie pogarsza albo też określić, jakie wcześniejsze czy utrzymujące się okoliczności życiowe sprawiły, że klient czuje się gorzej i ma trudności w tym, by funkcjonować na satysfakcjonującym poziomie;
 • zidentyfikować schematy emocjonalno-poznawcze biorące udział w powstawaniu trudności, z jakimi boryka się klient (nerwicy, reakcji na stres, zaburzeń psychosomatycznych), nazwać utrwalone dezadaptacyjne reakcje składające się z wielu elementów: emocji, myśli, znaczeń nadawanych sytuacjom, zachowań klientów;
 • poszukać możliwości zmiany – lepszego, bardziej adaptacyjnego radzenia sobie z sytuacją klienta; w zależności od konkretnych problemów i sytuacji klient wraz z psychoterapeutą czy psychologiem mogą oczywiście wypracować bardzo różne rozwiązania;
 • wdrożyć wypracowane rozwiązania w codziennym życiu klienta – rolą psychoterapeuty jest tu motywowanie i wspieranie klienta w tym, aby zmiana zaszła nie tylko w głowie ale także w rzeczywistości otaczającej klienta; dzięki temu może on zacząć funkcjonować lepiej a objawy nerwicowe nie będą miały tendencji do tego, by powracać.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej lub psychoterapii?

 

Zaburzenia lękowe często sprawiają, że ludzie funkcjonują w swoim życiu znacznie gorzej niż byłoby to możliwe, gdyby w inny sposób poradzili sobie z presją, napięciem czy stresem im towarzyszącym. Choroba ich wyraźnie ogranicza, często uniemożliwia realizację istotnych życiowych planów, prowadzi do rezygnacji z części aktywności albo sprawia, że są tak wyczerpani, iż nie są w stanie zająć się częścią swoich spraw.

Trudności, których przyczyną jest lęk i stres (szeroko pojęte zaburzenia nerwicowe), prowadzą do powstania wielu tzw. „wtórnych problemów”, w tym:

Nerwica Warszawa
 • niskiego poczucia własnej wartości, nieadekwatnie niskiej samooceny;
 • utraty radości życia;
 • trudności w realizacji ról rodzinnych: żony i matki, męża i ojca, partnera, dorosłego dziecka;
 • nadużywania albo wręcz uzależnienia od środków farmakologicznych;
 • pogorszenia poziomu aktywności zawodowej (problemy z koncentracją, trudności w realizacji założonych celów, kłopoty z budowaniem relacji zawodowych) lub aktywności szkolnej;
 • izolacji społecznej (brak lub unikanie przyjaciół, znajomych, brak kontaktu z rodziną);
 • lęku przed śmiercią, chorobą psychiczną, utratą kontroli;
 • problemów zdrowotnych;
 • zmęczenia albo wręcz wyczerpania, obniżenia odporności.

W przypadku wszelkich problemów związanych z nerwicą zachęcam do korzystania z pomocy psychologa. Dzięki skorzystaniu z psychoterapii albo też z pomocy psychologicznej jeśli cierpisz z powodu lęku (nerwic), nadmiernego stresu, czy zaburzeń psychosomatycznych możesz wypracować nowe sposoby radzenia sobie – bardziej skuteczne, dopasowane do aktualnej sytuacji, uwzględniające teraźniejsze ograniczenia i możliwości – a także zniwelować, albo co najmniej poważnie ograniczyć, zarówno aktualne objawy lęku czy stresu, jak i występowanie wtórnych problemów.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.