PSYCHOLOG NASTOLATKÓW I MŁODZIEŻY

Jako wykształcony psycholog, psychoteraputa, matka dwojga nastolatków, a jednocześnie uważny i empatyczny człowiek, mam poczucie, że jestem świadoma trudności, z jakimi borykają się obie strony relacji dziecko-rodzice w okresie dorastania i początków dorosłości dziecka. Młody człowiek, szukający swojej własnej drogi w świecie, ale wciąż potrzebujący wsparcia ze strony życzliwego otoczenia oraz jego rodzice, próbujący w jak najlepszy sposób wywiązać się ze swojej roli, być pomocnymi i zachować na przyszłość dobrą bliską relację z dzieckiem, a jednocześnie nie utrudnić mu naturalnego procesu dojrzewania i separacji. Pracując z nimi w trakcie konsultacji psychologicznych, terapii małżeńskiej czy terapii indywidualnej próbuję znaleźć równowagę między tymi wszystkimi, często ze sobą sprzecznymi potrzebami i sprawić, by system rodzinny a także jego poszczególni członkowie mieli się lepiej – żyli bardziej świadomie, swobodnie i szczęśliwie, jak najpełniej rozwijając swój potencjał.

Coaching wychowawczy

Jak psycholog pracuje z nastolatkami i młodzieżą?

 

Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla nastolatków i młodzieży jest bardzo podobna do pracy terapeutycznej z osobami dorosłymi. Początkiem jest zawsze wstępna konsultacja psychologiczna (jedno lub kilka spotkań), na której młody człowiek i ewentualnie także jego rodzice przedstawiają sprawy, które skłoniły ich do wizyty u psychologa. Po sesji czy też sesjach konsultacyjnych i przedstawieniu możliwości pomocy terapeutycznej przez psychologa, rodzice, młodzież oraz psycholog wspólnie planują dalszy proces. Określają obszary, którymi będą się zajmować, metody pracy psychologicznej, częstotliwość spotkań, ewentualnie jeśli praca ma być psychoterapią indywidualną nastolatka, ustalają także dodatkowe terminy spotkań z rodzicami lub całą rodziną.

Praca z młodymi osobami ma swoją specyfikę. W swojej praktyce terapeutycznej stosuję wobec młodzieży więcej metod i technik pracy behawioralno-poznawczej niż w odniesieniu do innych osób.

Język, metafory i pomoce, jakie wykorzystuję, mogą być nieco inne niż w odniesieniu do starszych klientów. W tym przypadku koniecznie trzeba uwzględniać etap rozwojowy klienta – możliwą impulsywność, intensywną emocjonalność, dużą wrażliwość, szybko zachodzące zmiany fizyczne i psychiczne. To wszystko biorę pod uwagę rozmawiając z dorastającą osobą i podejmując się pomocy psychologicznej lub rozpoczynając pracę psychoterapeutyczną. Jednocześnie pod wieloma względami sesje wyglądają podobnie do sesji psychoterapii indywidualnej z osobami dorosłymi. Więcej informacji tutaj.

Terapia nastolatka – potrzeba zgoda rodziców

Ważnym aspektem pracy z młodymi osobami (poniżej 18 lat) jest to, iż na wszelkie działania psychologa lub psychoterapeuty potrzebna jest zgoda rodziców. To oni ponoszą odpowiedzialność i podejmują ostateczne decyzje w istotnych kwestiach, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek formy indywidualnej terapii z osobą niepełnoletnią w gabinecie psychoterapeutycznym rozmawiam także z rodzicem lub obojgiem rodziców, wyjaśniam na czym będzie polegała pomoc oraz uzyskuję ich zgodę na pracę psychologiczną z dzieckiem (na ogół pisemną).

W trakcie trwania dłuższego procesu pomocy psychologicznej lub psychoterapii indywidualnej dorastającej osoby zwykle umawiam się dodatkowo co jakiś czas na spotkania konsultacyjno-informacyjne z nastolatkiem i jego rodzicami lub też na sesję terapii rodzinnej z nastolatkiem, rodzicami i pozostałymi członkami rodziny. Dodatkowe spotkania z rodzicami służą temu, by rodzice byli na bieżąco poinformowani, co się dzieje z ich dzieckiem, nad czym aktualnie pracuje ono ze mną.

Terapia depresji

W ten sposób opiekunowie mogą wspierać cały proces np. współpracując w zakresie budowania i pozytywnego wzmacniania nowych umiejętności dorastającego syna lub córki, także poza gabinetem psychologicznym.

Psycholog Warszawa opinie

Psychoterapia młodej osoby dorosłej – wsparcie rodziców bardzo wskazane

Konsultacje psychologiczne i psychoterapia indywidualna młodych osób dorosłych rządzą się nieco innymi prawami niż psychoterapia nastolatków. Gdy dorastający młody człowiek kończy 18 lat, zgoda rodziców na to, by korzystał z pomocy psychologicznej lub psychoterapii, nie jest już potrzebna. Niemniej wsparcie rodziców w całym procesie jest ogromnie pomocne, a często wręcz przesądza o jego powodzeniu. To rodzice często płacą za sesje psychologiczne lub je współfinansują. To oni są wciąż jednymi z najważniejszych osób w życiu młodych ludzi – także tych zbuntowanych, kontestujących, separujących się w każdy możliwy sposób i nadmiernie emocjonalnie reagujących. Choć wspieranie młodej osoby dorosłej w tym okresie oraz szczególnie w trakcie procesu psychoterapii bywa dla jej rodziców wyzwaniem, warto próbować to robić. Jeśli to bardzo trudne, możemy zawsze próbować rozmawiać z dorosłą córką lub synem, pytać o „instrukcje, jak się zachować” w określonych sytuacjach, deklarować swoją gotowość do pomocy w razie potrzeby.

Choć konsultacje z rodzicami w przypadku psychoterapii młodych osób dorosłych są dużo rzadszą praktyką niż w psychoterapii nastolatków, także tutaj mogą mieć miejsce. Dotyczy to szczególnie takich sytuacji, gdy na sesjach z psychologiem poruszane są sprawy związane z relacjami z rodzicami i klient (młody człowiek) pragnie zaprosić rodzica lub rodziców na sesję, by wspólnie z psychoterapeutą coś mu wytłumaczyć, o coś poprosić, coś wynegocjować. Zdarza się także, że rodzic służy jako dodatkowe źródło informacji – na przykład o funkcjonowaniu poza gabinetem psychologicznym, o postępach psychoterapii lub ich braku, o reakcji na przyjmowane leki – w sytuacji, gdy młody człowiek nie jest w stanie sam tego zrobić (choćby w trakcie ciężkiego epizodu depresyjnego i wynikających z niego problemów z koncentracją).

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

konsultacja

rodzinna

250

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.