DEPRESJA – OBJAWY I LECZENIE

Depresja bywa niezauważana

Chociaż osoby cierpiące na depresję kojarzą nam się najczęściej z płaczliwością, apatią i wyraźnymi trudnościami w wykonywaniu podstawowych obowiązków, będących składowymi pracy zawodowej, obowiązków domowych, czy zadań i nauki w szkole, to jednak depresja może wyglądać bardzo różnie. Faktycznie kłopoty z wykonywaniem pracy czy wywiązywaniem się z obowiązków domowych i szkolnych są jednym z podstawowych kryteriów diagnostycznych depresji.

Jednak osobą cierpiącą na depresję może być też ktoś, kto z pozoru funkcjonuje całkiem dobrze. Chodzi do pracy i rzetelnie wypełnia swoje obowiązki, zajmuje się dziećmi, dba o swoje ciało i wygląd zewnętrzny, uśmiecha się do innych i mówi im, że „wszystko jest w najlepszym porządku”. Nikomu na zewnątrz (albo tylko tym wnikliwym i znającym dłużej daną osobę) nie przychodzi do głowy słowo depresja. Jednak to, co dzieje się wewnątrz człowieka, może wyglądać zupełnie inaczej od tego, co dostrzega otoczenie. Być może w środku świat wydaje się szarością, to, co kiedyś cieszyło lub pasjonowało, zdaje się nie mieć sensu, a jakakolwiek radość jest nieosiągalna. Może osoba ta, mimo wewnętrznej rozpaczy wywoływanej przez chorobę i dręczących ją myśli samobójczych, bardzo stara się „utrzymywać pozory” na potrzeby otoczenia, nie chce „obarczać innych swoją depresją”. Może smutek i pustkę co wieczór wypełnia alkoholem. Wreszcie może być też tak, że to, co przede wszystkim zwraca naszą uwagę u osoby w depresji to jej nadpobudliwość, drażliwość czy wręcz wybuchowość. Widzimy złość, a nie dostrzegamy bólu, który kryje się pod spodem.

Jednocześnie oczywiście istnieją pewne typowe objawy, które są wskazówkami dla psychologów i psychoterapeutów do rozpoznawania depresji oraz podobnych problemów zdrowotnych, a także służą lekarzom psychiatrom do tego, by na ich podstawie mogli zdiagnozować lub też wykluczyć u swoich pacjentów takie problemy, jak epizody depresyjne o różnym stopniu nasilenia (łagodnym, umiarkowanym i ciężkim), zaburzenia depresyjne nawracające oraz utrwalone (uporczywe) zaburzenia nastroju. Szczegółową ich listę znajdziesz w tym artykule.

Wskazówki te mogą także służyć osobom, które niepokoją się stanem swoim lub bliskich oraz zastanawiają się, czy temat depresji ich dotyczy. Wskazówki opisujące najczęściej występujące objawy depresji mogą pomóc podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii indywidualnej lub grupowej albo o konieczności konsultacji psychiatrycznej. Mogą skłonić do wizyty u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Ważne jest jednak, by pamiętać, że tylko wykwalifikowany lekarz psychiatra może postawić diagnozę depresji.

Jak się leczy depresję?

Depresja to choroba, a choroby się leczy. Na depresję nie pomaga „branie się w garść”, „pozytywne myślenie” ani też postanowienie, by „nie przesadzać i nie mazać się”. Skuteczne wychodzenie z depresji często wymaga połączenia ze sobą dwóch metod leczenia, prowadzonego przez różnych specjalistów:

Psycholog depresja
  1. farmakoterapii, czyli leczenia z wykorzystaniem leków – prowadzonego przez lekarza psychiatrę (wybiera najlepszy lek dla danego pacjenta, dobiera dawki leku, sprawdza skuteczność leczenia);
  2. psychoterapii, czyli regularnych spotkań i rozmów z terapeutą na temat psychologicznych aspektów choroby i radzenia sobie z nią, często przez dłuższy okres – prowadzonej przez wykwalifikowanego psychoterapeutę lub psychologa.
Psychoterapia w depresji

Łączenie obu tych metod, farmakoterapii i psychoterapii, zwłaszcza w cięższych formach depresji, bywa bardzo korzystne – ułatwia i przyśpiesza proces leczenia, czyni go skuteczniejszym, zmniejsza cierpienie, jakiego doświadczają klienci, może zapobiegać kolejnym epizodom lub ułatwiać wyjście z nich.

Psychoterapeuta oraz lekarz psychiatra współpracują ze sobą na rzecz dobra klienta (pacjenta):

  1. psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, zgodnie z wiedzą i metodami pracy danego nurtu psychoterapeutycznego, dostosowaną do potrzeb oraz aktualnego stanu klienta; jeśli uznaje, że sama psychoterapia nie jest wystarczająca, proponuje klientowi konsultację z lekarzem psychiatrą;
  2. psychiatra jest uprawniony do tego, aby zdiagnozować lub wykluczyć depresję oraz pokrewne jej problemy zdrowotne; on także dobiera leki, które pomogą pacjentowi lepiej funkcjonować, a w razie potrzeby wystawia zaświadczenie o niezdolności do pracy; jeśli do lekarza psychiatry trafia pacjent, dla którego możliwe i korzystne byłoby podjęcie psychoterapii, lekarz na ogół proponuje konsultację psychologiczną z psychoterapeutą oraz podjęcie terapii.

Jeśli sytuacja tego wymaga, a klient wyraża zgodę, psychoterapeuta czy psycholog oraz lekarz psychiatra mogą się ze sobą czasami kontaktować w celu uzgodnienia i wyboru najlepszego dla klienta sposobu leczenia: na przykład lekarz psychiatra może przekazać psychologowi informacje o specyfice działania leku przyjmowanego aktualnie przez pacjenta lub też psychoterapeuta może przekazać psychiatrze swoje spostrzeżenia na temat samopoczucia i funkcjonowania klienta a także ewentualnie uwagi dotyczące niewystarczającej lub też nadmiernej siły działania leku wprowadzonego w ostatnim okresie.

Jestem otwarta na potrzeby Klientów – także tych zmagających się z problemem depresji. Korzystając z prowadzonej w moim gabinecie psychologicznym terapii wspomagasz proces wychodzenia z choroby i jednocześnie rozpoznajesz i rozwiązujesz problemy, które depresję spowodowały. Fachowa pomoc psychoterapeutyczna może być skutecznym uzupełnieniem farmakoterapii lub alternatywnym leczeniem zaburzeń nastroju.

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.