PSYCHOTERAPIA: UZALEŻNIENIA, WSPÓŁUZALEŻNIENIA, DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW

Pomoc psychologiczna i psychoterapia dla osób uzależnionych

W dzisiejszych czasach osoby uzależnione to często osoby dobrze funkcjonujące. Obraz „pijaczka spod budki z piwem”, który w połowie dnia jest już „mocno zawiany”, zastąpiony zostaje wieloma innymi obrazami, często trudniejszymi do oceny:

  • manager wysokiego szczebla codziennie wieczorem wypijający przed kominkiem szklaneczkę whiskey „na sen”;
  • piękna młoda dziewczyna, która po tygodniu pracy zwykle relaksuje się w towarzystwie marihuany i przypadkowo poznanego chłopaka;
  • grupa czterdziestolatków, którzy spotykając się w gronie dawnych przyjaciół ze studiów, urozmaicają sobie czas za każdym razem nową używką, co nazywają „poszukiwaniem swoich granic”;
  • ciężko chora kobieta w okresie menopauzy, która przed każdą wizyta lekarską i przed każdymi badaniami, kupuje nową apaszkę;
Psycholog uzależnień Warszawa
  • kobieta robiąca międzynarodową karierę w marketingu, która regularnie przed ważnymi prezentacjami zamiast się do nich przygotowywać, tak jak planowała, spędza wieczór pijąc „o dwa kieliszki wina za dużo” (na szczęście prezentacje są wciąż bardzo udane).

Każda z tych osób mogłaby zastanawiać się, czy jest uzależniona, i wielu takich klientów trafia do gabinetów psychologicznych, w tym także mojego. Mówią o swoich wątpliwościach, niepokoją się swoimi zachowaniami (i ich konsekwencjami) albo też mówią o tym, że do wizyty w gabinecie i rozmowy z psychologiem skłoniła ich bliska osoba. Aby lepiej rozpoznać sytuację, zwykle już na pierwszym spotkaniu wspólnie zastanawiamy się nad czynnikami, które stanowią definicję uzależnienia. Dopiero później rozmawiamy o możliwości i warunkach podjęcia terapii – określamy cele i metody pracy, ustalamy terminy spotkań.

Współczesne formy uzależnień

Niektóre z cech współczesnego świata, takie jak szeroka dostępność do wielu różnych dóbr, anonimowość interakcji społecznych i transakcji sprzedażowych, presja na skuteczność i efektywność zawodową czy wreszcie zmieniające się relacje rodzinne i społeczne wpływają na szybko zachodzące zmiany także w sferze uzależnień. Zmieniają się wzorce zachowań związanych z uzależnieniami, zmieniają się osoby uzależnione, a także terapia jakiej są poddawane, zmienia się wreszcie to, od czego jesteśmy uzależnieni – substancje (dopalacze, leki) i czynności (gry, internet, hazard, seks, zakupy, ćwiczenia, praca).

Niektóre z form uzależnień wymagają specyficznych form terapii (np. detoksu na oddziale szpitala psychiatrycznego, ze względu na silny zespół abstynencyjny i jego efekty uboczne). Sposobem na inne uzależnienia jest po prostu psychoterapia.

Bez względu na to, od czego jesteś lub możesz być uzależniony, warto skonsultować się ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą uzależnień, lekarzem. Gdy to zrobisz, przynajmniej będziesz wiedział, na czym stoisz i jak wyglądają dostępne metody pracy.

Terapia uzależnień Warszawa

Pomoc psychologiczna i psychoterapia osób współuzależnionych

Członkowie rodziny osób uzależnionych cierpią często nie mniej niż osoba uzależniona, gdyż uzależnienie wpływa zwykle na cały system rodzinny. Podejmują liczne bezskuteczne próby pomocy osobie uzależnionej. Są świadkami, jak najbliższy szkodzi sobie, a często także swojej rodzinie, a jednocześnie mają bardzo ograniczony wpływ na jego zachowanie. Ponoszą różnorodne konsekwencje uzależnienia osoby bliskiej – finansowe, psychologiczne, związane z obciążeniem wspólnymi obowiązkami. Cierpią z powodu permanentnego stresu, poczucia braku bezpieczeństwa i stabilności, niemożności zaspokojenia licznych własnych potrzeb.

W tej trudnej sytuacji członkowie rodziny osoby uzależnionej próbują radzić sobie najlepiej jak potrafią, ale często okazuje się, że to, co robią i co wydaje się im słuszne, nie pomaga, a jedynie pogłębia trudności.

Psycholodzy nazywają taką sytuację pułapką współuzależnienia – pułapką, gdyż to, co intuicyjnie wydaje się pomocne i co ma rozwiązać problem, w rzeczywistości często utrudnia wydobycie się z niego. Dlatego, jeśli zjawisko współuzależnienia nas dotyka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jako psycholog i psychoterapeuta pomogę nauczyć się lepszych sposobów dostosowania się do sytuacji, w jakiej się znalazłeś.

Pomoc psychologiczna i praca psychoterapeutyczna z dorosłymi dziećmi alkoholików (terapia DDA)

Dzieci dorastające w rodzinach, w których jedno lub oboje rodziców są osobami uzależnionymi, doświadczają specyficznych trudności. Utrwalone schematy reakcji emocjonalnych, myśli i zachowań, których nauczyły się w dzieciństwie i które wtedy były skuteczne, powielane teraz w dorosłym życiu sprawiają, że trudno jest im nawiązywać bliskie relacje z innymi i być w nich szczęśliwymi. Ten zespół zaburzeń przystosowania się do sytuacji psycholodzy nazwali syndromem DDA, czyli Dorosłego Dziecka Alkoholika.

Z czasem psychologowie odkryli, że bardzo podobnych trudności mogą doświadczać także inne osoby, które dorastały w rodzinach dysfunkcjonalnych, to jest takich, w których występowały poważne zaburzenia funkcjonowania – na przykład z powodu przemocy, długiej nieobecności czy emigracji jednego z rodziców, ciężkiej choroby somatycznej lub psychicznej członka rodziny. Zespół charakterystycznych dla tych osób trudności określono terminem DDD – czyli Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych.

Terapia DDA

W gabinecie psychologicznym w Warszawie pomagam osobom z grupy DDA i DDD, a także uzależnionym i współuzależnionym, w powrocie do normalnego życia. Zapraszam do kontaktu telefonicznego i umówienia się na konsultację psychologiczną, podczas której zdecydujesz o chęci kontynuacji pracy ze mną. Jestem specjalistą w dziedzinie psychologii i psychoterapii – zawsze możesz liczyć na moją pełną dyskrecję oraz zrozumienie i pomoc w zakresie rozwiązania Twoich problemów.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.