Najczęstsze trudności psychologiczne klientów w ich pracy zawodowej

Duża część z nas ma za sobą pewne powtarzające się historie zawodowe, na przykład takie: Ciężko pracuję, wywiązuję się z powierzonych mi obowiązków jak najlepiej, jestem zaangażowanym i wartościowym członkiem zespołu, dbam o dobro firmy w każdym wymiarze, który jest ode mnie zależny. Zakładam, że takie postępowanie po pewnym czasie doprowadzi do tego, że szef mnie zauważy i doceni moją pracę, dostanę znaczącą podwyżkę oraz premię roczną, a z czasem awansuję. Tak się jednak nie dzieje. Szef co prawda wskazuje mnie jako wzór do naśladowania nowym członkom zespołu i korzysta z moich umiejętności oraz zaangażowania w podbramkowych sytuacjach (konieczność zastąpienia koleżanki na wymagającej prezentacji, praca po godzinach nad dodatkowym raportem), ale oczekiwane korzyści finansowe, awans i im podobne nie następują. Jak to możliwe? Prawdopodobnie wpadłem w jedną z wielu pułapek psychologicznych korporacyjnego czy po prostu zawodowego życia, na przykład:

Pani psycholog
  • nie przykładałem się do budowania „strategicznych” relacji, to jest relacji z osobami, które decydują o karierze, awansach i podwyżkach – jeśli na kolejnych imprezach firmowych omijam te osoby szerokim łukiem albo milczę siedząc w kącie kanapy a w trakcie prezentacji działu podkreślam osiągnięcia zespołu ale zapominam o pokazaniu swojego wkładu we wspólny sukces, to z jakiego powodu przełożeni mają pamiętać o mnie, gdy pojawi się nowe stanowisko do obsadzenia;
  • nie byłem asertywny w sytuacjach, które tego wymagały – nie odmawiałem kolejnych zadań mimo nadmiernego obciążenia, nie wspominałem o swoich potrzebach, nie wyrażałem krytycznych opinii o absurdalnych projektach; jednocześnie w tym samym czasie robiłem wiele na rzecz dobra firmy, milcząco zakładając, że osoby nią zarządzające są świadome wysiłku, który wkładam w pracę, poświęceń, na które się decyduję, a także iż domyślą się moich oczekiwań. Jednak prawda może być zupełnie inna; może się okazać, że pracodawca zakłada, że po prostu jestem bardziej sprawny niż inni, to, co robię, przychodzi mi z łatwością i jestem bardzo zadowolony ze status quo;
  • tak bardzo poświęciłem się realizacji postawionych przede mną zadań, że zaniechałem budowania swojego wizerunku w firmie; zakładam, że wystarczy dobrze pracować i czekać, a nagrody same nadejdą, zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem chwalącym skromność „siedź w kącie, a znajdą cię”;
  • nie doceniałem samego siebie, tego, co robię, swoich umiejętności i wkładu w realizację zadań; wciąż dążąc do perfekcji i w nieustannym poczuciu bycia niewystarczająco dobrym, nie odważyłem upomnieć się o swoje na tyle wyraźnie, by zostało to uwzględnione;
  • zanadto ufnie uwierzyłem w podnoszące na duchu słowa korporacyjnych przekazów i teksty szefa wypowiedziane na spotkaniach zespołu – skupiając się na korzyściach firmy i zespołu, którego jestem członkiem, nie dopilnowałem tego, by zadbać o dobro swoich bliskich i swoje.

Błędy popełniane przez pracowników, którzy mimo obiektywnych osiągnięć zawodowych, nie są adekwatnie doceniani i nagradzani przez szefów i pracodawców, można by mnożyć, choć prawdopodobnie większość klientów, z którymi dotychczas pracowałam, utożsamiłoby się z błędami, opisanymi powyżej – tak bardzo są powszechne. Gdy klient zgłasza się do mnie z tego typu trudnościami, podejmujemy wspólną pracę psychologiczną nad zmianą w obszarze zawodowym a często również psychoterapię indywidualną (problemy w pracy mogą być mocno zakorzenione w utrwalonym sposobie funkcjonowania i reagowania w szerszym kontekście niż tylko zawodowy). Warto pamiętać, że każda psychoterapia jest inna. Klient jest w innej sytuacji zawodowej, ma inne doświadczenia z przeszłości oraz inne zasoby do tego, by sobie poradzić.

Kluczowym elementem terapii jest fakt, że to Ty w trakcie całego procesu, na każdej sesji i w każdej jej minucie decydujesz o tym, nad czym chcesz pracować, jakie tematy będziesz omawiał z psychologiem, a jakie pominiesz, w jakich obszarach chcesz modyfikować swoje funkcjonowanie itd.

Prywatny psycholog

Ja jako psychoterapeuta mogę Ci podpowiadać pewne zagadnienia czy też o nie pytać, jeśli będą Ciebie dotyczyć i będą ważne dla postępów pracy psychoterapeutycznej. Jednak to zawsze Ty podejmujesz ostateczne decyzje.

Terapię przeprowadzam w gabinecie psychologicznym w Warszawie. Jeśli czujesz, że możesz wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu zawodowym, chcesz, ale nie umiesz „zawalczyć o siebie” skontaktuj się ze mną. Wspólnie popracujemy nad mechanizmami, które pozwolą podnieść Twoją pozycję zawodową.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

psychoterapia

indywidualna

160

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.