Zdrada – jedno z najtrudniejszych doświadczeń w związku

 

Bycie zdradzonym jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może nas spotkać w związku i w ogóle w każdej relacji. Najtrudniejszym, bo stawia pod znakiem zapytania podstawowe wartości, na których opieramy nasze bliskie relacje – możliwość zaufania drugiej osobie, poczucie bezpieczeństwa w relacji, lojalność wobec siebie nawzajem. Skłania do zadawania pytań o to, co tak naprawdę nas łączy – jakie uczucia wobec siebie żywimy, co myślimy o sobie nawzajem, co z partnerem trzyma nas ze sobą poza wspólnymi obowiązkami i majątkiem.

Zdrada często bezwzględnie weryfikuje stan związku. Podważa pewność i trwałość jednej z najważniejszych w naszym życiu relacji. Niweczy plany na przyszłość i wyobrażenia dotyczące dalszego szczęśliwego życia. Sprawia ogromny ból, wywołuje złość i wściekłość, prowadzi do poczucia bezradności, smutku, niepokoju, zagrożenia, lęku. Wywołuje prawdziwy zamęt w naszych głowach, sercach i duszach. Wpływa nie tylko na nas, ale także na nasze otoczenie – dzieci, dalszą rodzinę, przyjaciół.

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, także ten z partnerów, który zdradza, ponosi często bardzo dotkliwe konsekwencje zdrady. To, co początkowo mogło się wydawać sposobem na urozmaicenie monotonnej i przez to męczącej rutyny, metodą ucieczki od presji i oczekiwań stałego partnera czy małżonka lub też szansą na otrzymanie tego, czego nam na co dzień brakuje w związku (np. docenienia, bycia podziwianym, atrakcyjnym, otaczanym troską i opieką), przeradza się w problem, kryzys lub nawet dramat. Zdradzony małżonek żąda wyprowadzki i grozi odseparowaniem nas od dzieci. Relacje z przyjaciółmi zostają wystawione na próbę. Presja krytycznych ocen staje się nie do zniesienia.

Doświadczenie zdrady, bez względu na to, jakie decyzje podejmiemy, ma na nas ogromny wpływ, często destrukcyjny. Uwidacznia braki w łączącej nas relacji, wyciąga na powierzchnię głęboko zakopane lęki, podkopuje nasze poczucie wartości i pewność siebie. Może wpływać nie tylko na życie osobiste, ale także na życie zawodowe i społeczne, na stan zdrowia, na inne relacje.

Terapia par

Zdrada – kiedy sięgnąć po pomoc psychologiczną?

W sytuacjach, gdy doświadczenie zdrady w relacji i to, jak sobie ze zdradą poradziliśmy, wpływa na nas wyraźnie destrukcyjnie, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, czyli z konsultacji z psychologiem, najlepiej takim, który pracuje także z parami (by rozumiał dynamikę relacji w parze). Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy:

  • nasze wyraźnie pogorszone samopoczucie trwa od dłuższego czasu, męczą nas własne uczucia, myśli i zachowania;
  • funkcjonujemy gorzej w różnych obszarach – prywatnym, zawodowym, społecznym – i nie potrafimy „pozbierać się” po zdradzie;
  • czujemy się coraz gorzej, mamy problemy zdrowotne, nie wytrzymujemy poziomu stresu;
  • nie potrafimy sami sobie poradzić, nie mamy wystarczającego wsparcia w otoczeniu.

Mój gabinet psychologiczny oferuje szeroki zakres pomocy psychologicznej osobom po zdradzie. Jestem gotowa podjąć się terapii indywidualnej i terapii par.

Pomoc psychologiczna w sytuacji związanej ze zdradą, intensywnym, trudnym do opanowania uczuciem zazdrości lub też brakiem zaufania do partnera może się odbywać w formie konsultacji indywidualnej lub konsultacji pary. Forma pracy i schemat pomocy psychologicznej, wykorzystywanej przez klientów, zależy od potrzeb obojga partnerów oraz ich motywacji do pracy z psychoterapeutą lub psychologiem.

Niekiedy obie osoby czują, że ich relacja potrzebuje wsparcia, wzmocnienia czy odbudowania i oboje chcą pracować na rzecz zmiany, uspokojenia emocji, lepszego funkcjonowania, podejmowania bardziej racjonalnych i korzystnych dla obojga decyzji. Zdarza się także, że tylko jeden z partnerów odczuwa wyraźne trudności po doświadczeniu zdrady albo też tylko jedna osoba jest gotowa, by rozmawiać o kłopotach w relacji oraz problemach ze swoimi uczuciami, zachowaniami i poczuciem wartości z psychologiem. Każda z opcji, zarówno psychoterapia indywidualna jak i praca w parze, to jest psychoterapia małżeńska, dają szansę na wprowadzenie pozytywnych zmian – w klientach, uczestniczących w konsultacjach psychologicznych, oraz w ich relacji.

Terapia par Warszawa

Początkiem procesu w każdym z przypadków jest konsultacja psychologiczna czyli po prostu rozmowa z psychologiem, w trakcie której klient/partnerzy przedstawiają swój problem i razem ze specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego ustalają, co będzie najlepszym w danym wypadku sposobem dalszego postępowania – kilka spotkań i skorzystanie z pomocy psychologicznej, podjęcie nieco dłużej trwającej psychoterapii indywidualnej czy też rozpoczęcie wspólnie z partnerem terapii małżeńskiej / terapii par.

konsultacja

indywidualna

180

koszt

wizyty

50

min.

czas

trwania

konsultacja

pary

280

koszt

wizyty

75

min.

czas

trwania

Umów się na wizytę

Jeżeli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skontaktuj się ze mną już teraz.