Business women with monitors instead of head. 07 wrz 2019

W pierwszej części tego tekstu pisałam o tym, dla kogo i w jakich sytuacjach przydatna będzie psychoterapia dla biznesu a także jak wygląda proces psychoterapii. Pisałam także o specyfice pracy psychoterapeutycznej z ludźmi biznesu. W tej części skupiam się na takich tematach jak nakłady i koszty procesu psychoterapii, długość trwania procesu oraz na tym, jak zwiększyć efektywność swojej psychoterapii.

Jak zwiększyć efektywność swojej psychoterapii?

Efektywność psychoterapii to niezwykle złożona sprawa. Psycholodzy i psychoterapeuci prowadzą na ten temat mnóstwo badań, analizując najdrobniejsze elementy procesu terapii: podejście psychoterapeutyczne reprezentowane przez psychologa, rodzaje empatii wykorzystywane w trakcie sesji psychoterapii, problemy i zaburzenia psychiczne, z jakimi boryka się klient, liczbę przeprowadzonych sesji psychoterapii etc. Jednak jako że ja jestem przede wszystkim psychologiem praktykiem, to skupię się na praktycznych doświadczeniach wyniesionych z gabinetu psychologicznego i wnioskach płynących z lat pracy z ludźmi biznesu – pracownikami korporacji, managerami różnych szczebli, właścicielami firm. Są one całkiem proste, warto jednak zerknąć.

Jeśli chcesz, by Twoja psychoterapia (czy pomoc psychologiczna, jeśli to z niej korzystasz) była jak najbardziej efektywna, to:

  • wpisz spotkania z psychologiem na stałe w swój grafik („na sztywno” tak, by to inne spotkania były przesuwane a nie sesje psychoterapii);
  • przed i po spotkaniu z psychoterapeutą daj sobie kwadrans na przygotowanie do sesji (oderwanie się od obowiązków zawodowych czy domowych, skupienie na sobie oraz obszarach, nad którymi pracujesz w terapii) oraz na ochłonięcie po spotkaniu (moment refleksji na temat tego, o czym rozmawialiście z psychologiem czy czego doświadczyłeś, chwilę na uspokojenie uczuć, jeśli psychoterapia tego dnia cię szczególnie poruszyła);
  • pozwól sobie na psychoterapii być całym sobą – być nie tylko w roli człowieka biznesu, ale także w innych rolach, w których na co dzień występujesz, poczuć wszystkie uczucia i doznania w swoim wnętrzu (także te mniej oczywiste jak niepokój, lęk czy smutek), zobaczyć pojawiające się myśli, potrzeby, tendencje (to, że je dostrzeżesz, nie oznacza konieczności „robienia” czegokolwiek, na początek możesz po prostu się im przyjrzeć oraz opowiedzieć o nich psychoterapeucie);
  • rozwijaj w sobie wewnętrzną ciekawość samego siebie – podstawowym zadaniem psychoterapeutycznym jest sprawienie, by klient który przychodzi do psychologa rozwijał w trakcie spotkań świadomość siebie, co następnie ma doprowadzić do tego, że będzie potrafił dostrzec przyczyny i swój wpływ na trudności, z którymi się boryka oraz zaprojektować i wprowadzić zmiany. Zanim świadomość się pojawi, potrzebna jest ciekawość – życzliwe i pełne zainteresowania spojrzenie na siebie.

 

Jak dużych inwestycji wymaga „projekt psychoterapia”?

Decydując się na rozpoczęcie psychoterapii czy też szerzej z regularnego korzystania z jakiejkolwiek współpracy terapeutycznej z psychologiem, warto mieć świadomość, że jest to nie tylko inwestycja finansowa, ale przede wszystkim inwestycja naszego cennego czasu oraz projekt, który jeśli ma być efektywny, wymaga znacznego zaangażowania osobistego – emocjonalnego, intelektualnego, czasem także duchowego.

Jeśli chodzi o sprawy finansowe, to w porównaniu ze specjalistycznymi szkoleniami, konferencjami branżowymi, coachingiem, wyjazdami integracyjno-rozwojowymi, zakupem usług trenerów osobistych, diet z dostawą do domu czy też wizyt lekarskich w prywatnych ośrodkach medycznych, pomoc psychologiczna oraz psychoterapia są stosunkowo niedrogie (zwłaszcza ta w najpopularniejszym obecnie schemacie czasowym, kiedy to sesje psychoterapeutyczne odbywają się raz na tydzień). Inaczej ma się sprawa z zaangażowaniem naszego czasu, uczuć i myśli. Tu może być bardzo różnie – często po pewnym czasie regularnych spotkań z psychologiem, nasze myśli zaczynają krążyć wokół poruszanych tam tematów także pomiędzy sesjami.

Psychoterapia to proces wymagający czasu, stopniowo rozwijająca się relacja między dwiema zaangażowanymi osobami – klientem i psychologiem lub psychoterapeutą. Nie da się jej przejść w ekspresowym tempie nawet, gdybyśmy bardzo tego chcieli i próbowali tego dokonać. Jedna godzina raz w tygodniu to z pozoru niewiele, ale gdy mamy tę godzinę psychoterapii zmieścić w każdym z naszych tygodni, wypełnionych już przecież zadaniami, sportami i innymi aktywnościami, to bywa trudno. Moją codziennością we współpracy z ludźmi biznesu są sesje psychoterapeutyczne, których terminy są zmieniane (wyjazd zawodowy, spotkanie biznesowe, konferencja) lub odwoływane oraz wspólne z klientem próby znalezienia “idealnego terminu sesji”, jak najmniej narażonego na kolizje z innymi zobowiązaniami.

Wreszcie psychoterapia to także wysiłek wewnętrzny. Gdy proces nabiera tempa, a kolejne spotkania z psychologiem sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej zainteresowani oraz rozwijamy świadomość siebie, stajemy oko w oko z naszym wewnętrznym światem – emocjami, myślami, odczuciami ciała, potrzebami, przeszłymi doświadczeniami, historiami rodzinnymi. Dla wielu osób to spotkanie jest źródłem wewnętrznej siły, wzruszających odkryć, ciekawych spostrzeżeń i refleksji oraz prowadzi do pozytywnych zmian w wielu obszarach życia. Jednocześnie po drodze, w trakcie trwania psychoterapii, możemy napotkać także to, co będzie mniej przyjemne – dostrzec brak wiary w siebie na dnie naszego serca, poczuć smutek i ból, którego na co dzień nie chcemy widzieć, zauważyć, że w niektórych momentach życia sami sobie przeszkadzaliśmy i wciąż to czasem robimy.

Ile trwa psychoterapia?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: co najmniej pół roku, zwykle rok lub dłużej. Prawda jest jednak taka, że czas trwania psychoterapii jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników, takich jak chociażby: zagadnienia, nad jakimi pracujemy w terapii, motywacja i zasoby wewnętrzne klienta, jego sposób funkcjonowanie w różnych obszarach życia, reakcja otoczenia na zmiany, które klient wprowadza, stan zdrowia klienta, nieoczekiwane trudności pojawiające się trakcie procesu psychoterapii etc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Ile trwa psychoterapia?